Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am pierdut actul de vanzare cumparare al imobilului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am pierdut actul de vanzare cumparare al imobilului incheiat ...

Am pierdut actul de vanzare cumparare al imobilului incheiat in anul 1992. Am fost la notarul care a incheiat actul insa acesta m-a trimis la arhivele nationale sa scot de acolo copia actului . Eu am copii dupa original insa ce pot face sa obtin un act ce inlocuieste originalul ? De exemplu in cazul decesului, ce pot face copiii mei?
Exact ce v a spus notarul sa scoateti actul de la arhiva ,
În 1992 era notariatul de stat. Degeaba l-ati cautat pe notarul respectiv.
Toate actele întocmite la fostul Notariat de Stat, fie sunt în Arhiva Camerei Notarilor Publici, fie la Arhivele Naționale.
Însă tot ce puteți obține dvs este o copie legalizata (valabila 6 luni).
În caz de deces, copiii dvs vor obține o copie legalizata și în 6 luni vor dezbate succesiunea.
raluk0207, utilizator