avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am pierdut actul de vanzare cumparare al imobilului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am pierdut actul de vanzare cumparare al imobilului incheiat ...

Am pierdut actul de vanzare cumparare al imobilului incheiat in anul 1992. Am fost la notarul care a incheiat actul insa acesta m-a trimis la arhivele nationale sa scot de acolo copia actului . Eu am copii dupa original insa ce pot face sa obtin un act ce inlocuieste originalul ? De exemplu in cazul decesului, ce pot face copiii mei?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:30, 23 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exact ce v a spus notarul sa scoateti actul de la arhiva ,
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În 1992 era notariatul de stat. Degeaba l-ati cautat pe notarul respectiv.
Toate actele întocmite la fostul Notariat de Stat, fie sunt în Arhiva Camerei Notarilor Publici, fie la Arhivele Naționale.
Însă tot ce puteți obține dvs este o copie legalizata (valabila 6 luni).
În caz de deces, copiii dvs vor obține o copie legalizata și în 6 luni vor dezbate succesiunea.
Ultima modificare: Luni, 23 Mai 2022
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. am pierdut certificatul de moștenitor și îmi este ... Stoica Marcel Stoica Marcel Bună ziua. Am pierdut certificatul de moștenitor și îmi este necesar la preschimbarea buletinului. De la Camera Notarilor publici a Municipiului ... (vezi toată discuția)
Copia legalizata dupa certificatul de mostenitor impreuna ... zcristi2000 zcristi2000 Buna ziua, Copia legalizata dupa certificatul de mostenitor al mamei mele (decedata), impreuna cu actele proprietatii ptr. care s-a facut CM-ul, sunt ... (vezi toată discuția)
Contract apartament pierdut lex_ad lex_ad ce se poate face in cazul in care un contract de apartament sa pierdut ......mai exista doar o copie ..dupa contractul respectiv ....ce s epoate face pt. ... (vezi toată discuția)