avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Legal sau ilegal? Actualizarea datelor online prin ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Legal sau ilegal? Actualizarea datelor online prin copie BI si selfie

Buna,
Poate cineva sa ma lamureasca in baza carei legi o institutie bancara poate cere actualizarea datelor online prin incarcarea unei poze a actului de identitate si a unei poze selfie al titularului de cont?
In raspunsul bancii la sesizarea facuta de mine se face referire doar la Coditiile generale de afaceri:
"În conformitate cu prevederile Condițiilor Generale de Afaceri ale BT Aplicabile Persoanelor Fizice disponibile pe site-ul băncii [ link extern ]
următorul link: [ link extern ]
afaceri pe care o aveți în derulare cu BT, în situația în care se refuză actualizarea datelor la
solicitarea băncii ori banca se află în imposibilitatea de a stabili identitatea clientului, aceasta are
posibilitatea de refuza efectuarea unei operațiuni ordonate de către client, de a restricționa accesul
la serviciile BT sau de a continua relația de afaceri cu respectivul client. Prevederile legale în
materia cunoașterii clientelei obligă banca să aplice măsuri de cunoaștere a clientelei atât la
începutul relației de afaceri, cât și pe parcursul derulării acesteia, iar în situația în care se refuză
furnizarea seturilor de date obligatorii de a fi colectate de la clienții unei instituții de credit,
aceasta în funcție de circumstanțele concrete poate proceda inclusiv la restricționarea accesului
la serviciile BT până la momentul actualizării datelor. "
Tin sa mentionez ca mi s-a restrictionat accesul la contul personal pana am efectuat reactualizarea datelor.
Ultima modificare: Marți, 24 Mai 2022
mitachealina, utilizator

Alte discuții în legătură

Actualizare date de la bcr bbking bbking am primit urmatorul mesaj de la bcr: \"[i]Stimată Doamnă/ Stimate Domn, Dorim să vă informăm că BCR derulează în prezent o campanie de actualizare ... (vezi toată discuția)
Refuz incasare rata pentru refuz copiere carte identitate elena84 elena84 Am fost la banca pt depunerea sumei lunare conform uni acord de plata la un dosar de executare.Dupa ce mi-au fost incasati banii si chitanta emisa,casierita ... (vezi toată discuția)
Buna. o onorata banca (otp) nu mai vrea sa faca tranzactii pentru ... Drg_mmk Drg_mmk Buna. O onorata banca (OTP) nu mai vrea sa faca tranzactii pentru mine pentru ca am uitat sa-mi actualizez datele, asa cum cere acest stat in stat numit BNR. ... (vezi toată discuția)