Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Legal sau ilegal? Actualizarea datelor online prin ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Legal sau ilegal? Actualizarea datelor online prin copie BI si selfie

Buna,
Poate cineva sa ma lamureasca in baza carei legi o institutie bancara poate cere actualizarea datelor online prin incarcarea unei poze a actului de identitate si a unei poze selfie al titularului de cont?
In raspunsul bancii la sesizarea facuta de mine se face referire doar la Coditiile generale de afaceri:
"În conformitate cu prevederile Condițiilor Generale de Afaceri ale BT Aplicabile Persoanelor Fizice disponibile pe site-ul băncii [ link extern ]
următorul link: [ link extern ]
afaceri pe care o aveți în derulare cu BT, în situația în care se refuză actualizarea datelor la
solicitarea băncii ori banca se află în imposibilitatea de a stabili identitatea clientului, aceasta are
posibilitatea de refuza efectuarea unei operațiuni ordonate de către client, de a restricționa accesul
la serviciile BT sau de a continua relația de afaceri cu respectivul client. Prevederile legale în
materia cunoașterii clientelei obligă banca să aplice măsuri de cunoaștere a clientelei atât la
începutul relației de afaceri, cât și pe parcursul derulării acesteia, iar în situația în care se refuză
furnizarea seturilor de date obligatorii de a fi colectate de la clienții unei instituții de credit,
aceasta în funcție de circumstanțele concrete poate proceda inclusiv la restricționarea accesului
la serviciile BT până la momentul actualizării datelor. "
Tin sa mentionez ca mi s-a restrictionat accesul la contul personal pana am efectuat reactualizarea datelor.
mitachealina, utilizator