Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara mi a fost reținut permisul
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara mi a fost reținut permisul

Buna seara am o intrebare anul trecut am fost depistat conducând un autovehicul sub influenta substanțelor (cocaina) chestia e ca la momentul acela eu eram perfect lucid trecuseră deja 4 zile. Mi au ajuns analizele dar mi a iesit pozitiv benzocognina 0.030 , acum sa trimis iar un raport la bucuresti pentru o expertiza sa stabilească dacă îmi afecta sau nu capacitatea de a conduce. Întrebarea mea e următoare : dacă se va dovedi prin expertiza ca eu la momentul de fata nu îmi afecta capacitatea de a conduce îmi pot obține permisul inapoi?
Darius212, utilizator
Solutia este in functie de cum interpreteaza organul de up probele.
Permisul vi se restituie doar in cazul in care se dispune o solutie de netrimitere in judecată sau daca veti fi trimis in judecata, in cazul unei solutii de achitare, renuntarea la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicarii pedepsei.
Angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si stabiliti impreuna cu el strategia apararii.
Trebuie făcută cerere argumentata.
Vorbiți cu avocatul dacă i-ati plătit și acest serviciu avocatial.
Ce fel de cerere va rog sa îmi Spune-ți
Am plătit avocatul dar nu ma ajutat prea mult. Va rog fi ți puțin mai explicit

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Trebuie făcută cerere argumentata.
Vorbiți cu avocatul dacă i-ati plătit și acest serviciu avocatial.

Darius212, utilizator
Ce fel de cerere trebuie sa fac pentru expertiza

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Solutia este in functie de cum interpreteaza organul de up probele.
Permisul vi se restituie doar in cazul in care se dispune o solutie de netrimitere in judecată sau daca veti fi trimis in judecata, in cazul unei solutii de achitare, renuntarea la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicarii pedepsei.
Angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si stabiliti impreuna cu el strategia apararii.

Îmi poate da cineva un raspuns ce pot sa fac?
Manuela Rășină, administrator