avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara mi a fost reținut permisul
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara mi a fost reținut permisul

Buna seara am o intrebare anul trecut am fost depistat conducând un autovehicul sub influenta substanțelor (cocaina) chestia e ca la momentul acela eu eram perfect lucid trecuseră deja 4 zile. Mi au ajuns analizele dar mi a iesit pozitiv benzocognina 0.030 , acum sa trimis iar un raport la bucuresti pentru o expertiza sa stabilească dacă îmi afecta sau nu capacitatea de a conduce. Întrebarea mea e următoare : dacă se va dovedi prin expertiza ca eu la momentul de fata nu îmi afecta capacitatea de a conduce îmi pot obține permisul inapoi?
Ultima modificare: Joi, 26 Mai 2022
Darius212, utilizator
Solutia este in functie de cum interpreteaza organul de up probele.
Permisul vi se restituie doar in cazul in care se dispune o solutie de netrimitere in judecată sau daca veti fi trimis in judecata, in cazul unei solutii de achitare, renuntarea la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicarii pedepsei.
Angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si stabiliti impreuna cu el strategia apararii.
Trebuie făcută cerere argumentata.
Vorbiți cu avocatul dacă i-ati plătit și acest serviciu avocatial.
Ce fel de cerere va rog sa îmi Spune-ți
Am plătit avocatul dar nu ma ajutat prea mult. Va rog fi ți puțin mai explicit

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Trebuie făcută cerere argumentata.
Vorbiți cu avocatul dacă i-ati plătit și acest serviciu avocatial.

Ultima modificare: Joi, 26 Mai 2022
Darius212, utilizator
Ce fel de cerere trebuie sa fac pentru expertiza

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Solutia este in functie de cum interpreteaza organul de up probele.
Permisul vi se restituie doar in cazul in care se dispune o solutie de netrimitere in judecată sau daca veti fi trimis in judecata, in cazul unei solutii de achitare, renuntarea la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicarii pedepsei.
Angajati-va avocat specializat in astfel de cauze si stabiliti impreuna cu el strategia apararii.


Îmi poate da cineva un raspuns ce pot sa fac?
Ultima modificare: Luni, 20 Iunie 2022
Manuela Rășină, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pozitiv la thc in sange Pirvut Denis Pirvut Denis Mi-au venit rezultatele INML si mi-a iesit pozitiv la thc in sange ,declarand ca am consumat cu 1 zi inainte ,si martorii mei la fel ..Intrebarea mea este ,la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! zilele trecute am fost depistat in trafic conducând ... adrian32111 adrian32111 Buna ziua! Zilele trecute am fost depistat in trafic conducând sub influența canabisului. Mi a fost făcut testul de saliva care a ieșit pozitiv după care ... (vezi toată discuția)
Conducere cu permisul suspendat Marianph28 Marianph28 Am o întrebare am fost oprit de un echipaj de politie și aveam permisul suspendat pentru cumululul a 16 puncte de penalizare (1 lună) aveam dovada ... (vezi toată discuția)