avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua vreau sa dezbat moștenirea de pe bunica de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua vreau sa dezbat moștenirea de pe bunica de pe tata(menționez ...

Buna ziua vreau sa dezbat moștenirea de pe bunica de pe tata(menționez toti copii bunicii sunt decedați noi fiind nepoti) bunica lea luat la fiecare copil loc de casa și tatăl meu fiind cel mai mic a rămas in casa părintească 2 verișoare vor și ele parte la casa unde stau în condițiile în care bunica lea lăsat tatălui lor 3 locuri de casa(fiind 3 frați iar mătușa a vândut locurile luând banii) am șansă de câștig sa rămân eu cu casa(unde noi am făcut investiții și am avut grija de bunica)?Va mulțumesc
Cel mai recent răspuns: dorinarotaru23 , utilizator 09:03, 26 Mai 2022
Sub ce forma "le-a lasat"?
Exista vreun contract notarial încheiat între bunica și copilul respectiv?
Bună ziua au fost 3 locuri se casa unul lea facut bunica acte fiului ei care a decedat și el la rândul lui ia facut acte băiatului lui iar cele 2 locuri de casa care au rămas lea vândut mătușa a luat banii iar bunica doar a semnat
(Sunt 3 copii băiatul care are casa cu acte și verișoarele sunt cele care vor parte la casa tatălui meu)
raluk0207 a scris:

Sub ce forma "le-a lasat"?
Exista vreun contract notarial încheiat între bunica și copilul respectiv?

Bună ziua au fost 3 locuri se casa unul lea facut bunica acte fiului ei care a decedat și el la rândul lui ia facut acte băiatului lui iar cele 2 locuri de casa care au rămas lea vândut mătușa a luat banii iar bunica doar a semnat
(Sunt 3 copii băiatul care are casa cu acte și verișoarele sunt cele care vor parte la casa tatălui meu)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa 15 ani kike kike Tatal meu a decedat in anul 1995.Nu am facut succesiunea pana in prezent.Nu am facut succesiunea nici dupa bunicii paternali .Ce parere aveti;trebuie facute ... (vezi toată discuția)
Problema este asa: bunica mea proprietara, bunic decedat! avea doi ... CristinaP90 CristinaP90 Problema este asa:Bunica mea proprietara,bunic decedat!Avea doi copii Tatal meu si sora lui.Tatal meu a decedat inaintea bunicii.Am ramas eu si mama (fiind ... (vezi toată discuția)
Certificat de deces marianapohrib marianapohrib Buna ziua. Ma numesc Mariana si am un fiu de 22 de ani student am fost casatorita si am divortat fostul sot a decedat anul trecut. O verisoara a fostului sot a ... (vezi toată discuția)