avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua.Am fost prins cu 3 ciocolate furate din ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua.Am fost prins cu 3 ciocolate furate din magazin.Mau ...

Buna ziua.Am fost prins cu 3 ciocolate furate din magazin.Mau amprentat si fotografiat si au zis ca imi fac dosar penal.Prejudiciul a fost de 12 lei.Ce mi se poate intimpla .Multumesc
Ultima modificare: Joi, 26 Mai 2022
Popa Fanita, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:40, 28 Mai 2022
Buna ziua!

In functie de mai multe aspecte, care tin de dvs (de exemplu: cazier curat, atitudinea dvs, cooperarea cu organele ce cercetare, mediul social,familial etc), se poate dispune si renuntarea la urmarire penala. Depinde de procuror.
De asemenea, aveti posibilitatea de impacare si astfel sa se incheie dosarul.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La 12 lei dacă nu aveți alte abateri anterioare la legea penală nu ar trebui sa va gândiți la închisoare.
Și cei care fura găini au probleme penale dar cred ca în prezent o găină valorează mai mult financiar.
Unii ajung insa la închisoare chiar dacă fura găini.

Una peste alta, între o găină și 3 ciocolati aveți un avantaj și șanse mai mari sa scăpați de cazier și fără avocat angajat.
Ultima modificare: Joi, 26 Mai 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Probabil o sa se dispuna o solutie de renuntare la up, daca perseverati in activitati infractionale o sa ajungeti la inchisoare in viitor.
Mai atârnă și cazierul. Și nu puțin. În practică, sunt destule dosare trimise in instanta pentru 31-49 lei.
Pe legea noua nu vedeți ca scapa cei care fura mult de la stat și se umple închisorile cu cei de acest fel?

Pana sa între în vigoare noile coduri am văzut cam tot ce se vede astăzi...
Nu știu daca au gandit ori sunt incompetenți.
Este foarte greu de delimitat acest lucru...

Ăștia nici nu înțeleg.
Au făcut dreptul la FR probabil...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am furat din magazin Cristi Ioan Cristi Ioan Buna ziua. Zilele trecute am fost intr un carrefour express de la mine de prin zona si am furat un lapte cu gust de ciocolata de 3.69 lei. La iesire am fost ... (vezi toată discuția)
Nelamurire arhimede arhimede Buna ziua, am si eu o problema: Zilele trecute am primit o citatie de la politie ,pentru audiere, am fost si mi sa spus ca mi sau gasit amprentele pe carcasa ... (vezi toată discuția)
Posibibilitate dosar penal RandomescuA RandomescuA In data de 16 decembrie am intrat intr- un magazin de haine unde erau reduceri. Am probat multe haine la cabina, pana am obosit si am iesit cautand un alt ... (vezi toată discuția)