Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua.Am fost prins cu 3 ciocolate furate din ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua.Am fost prins cu 3 ciocolate furate din magazin.Mau ...

Buna ziua.Am fost prins cu 3 ciocolate furate din magazin.Mau amprentat si fotografiat si au zis ca imi fac dosar penal.Prejudiciul a fost de 12 lei.Ce mi se poate intimpla .Multumesc
Popa Fanita, utilizator
Buna ziua!

In functie de mai multe aspecte, care tin de dvs (de exemplu: cazier curat, atitudinea dvs, cooperarea cu organele ce cercetare, mediul social,familial etc), se poate dispune si renuntarea la urmarire penala. Depinde de procuror.
De asemenea, aveti posibilitatea de impacare si astfel sa se incheie dosarul.
La 12 lei dacă nu aveți alte abateri anterioare la legea penală nu ar trebui sa va gândiți la închisoare.
Și cei care fura găini au probleme penale dar cred ca în prezent o găină valorează mai mult financiar.
Unii ajung insa la închisoare chiar dacă fura găini.

Una peste alta, între o găină și 3 ciocolati aveți un avantaj și șanse mai mari sa scăpați de cazier și fără avocat angajat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Probabil o sa se dispuna o solutie de renuntare la up, daca perseverati in activitati infractionale o sa ajungeti la inchisoare in viitor.
Mai atârnă și cazierul. Și nu puțin. În practică, sunt destule dosare trimise in instanta pentru 31-49 lei.
Pe legea noua nu vedeți ca scapa cei care fura mult de la stat și se umple închisorile cu cei de acest fel?

Pana sa între în vigoare noile coduri am văzut cam tot ce se vede astăzi...
Nu știu daca au gandit ori sunt incompetenți.
Este foarte greu de delimitat acest lucru...

Ăștia nici nu înțeleg.
Au făcut dreptul la FR probabil...