Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am achizionat un apartament impreuna cu sotia , o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am achizionat un apartament impreuna cu sotia , o parte din banii ...

Am achizionat un apartament impreuna cu sotia , o parte din banii pentru cumparare acestui apartament i-am primit de la parintii sotiei , mentionez ca acesti au fost primiti in timpul casatoriei.
in cazul unui divort , urmat de partaj cum se vor impartii bunurile ?
corect e sa dati deoparte banii de la socrii si sa impartiti egal diferenta, adica sotia sa va dea sulta pt contributia dvs.
daca nu ajungeti la o intelegere si [artajati in instanta, se pleaca de la prezumtia ca ati contribuit egal si sotia va trebui sa dovedeasca ca a contribuit mai mult cu suma primita donatie de la parinti.