avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara! Am o intrebare: Din toamna s-a inceput ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara! Am o intrebare: Din toamna s-a inceput marcarea locurilor ...

Buna seara!
Am o intrebare: Din toamna s-a inceput marcarea locurilor de parcare la blocul in care locuiesc. Am depus cererea si actele, mentionez ca tatal meu detine apartamentul, masina inca din '89, dar adresa din buletin nu o are aici, el este o persoana cu dizabilitati. Am citit regulamentul si este mentionat faptul ca persoanele cu handicap au prioritate, iar mai jos ca beneficiaza de gratuitate daca au domiciliul acolo. El, nu il are. Intrebarea mea este: are prioritate ??? Nu il va primi locul gratuit ca nu este adresa din buletin acolo, dar prioritate are? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:42, 28 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform norme dar si constatarile dv ,autoritatea competenta poate aloca loc parcare numai solicitantilor care intrunesc conditiile legale
In speta tatal dv chiar daca este persoana cu dizabilitati,nu are domiciliul la adresa in cauza,astfel ca nu va beneficia de alocare loc de parcare
Refereitor la gratuitate utilizare loc de parcare nu este regula generala exista multe orase unde initial beneficiarii documenteleor medicale au beneficiat de gratuitate utilizare loc de parcare vehicul,dupa care la un interval de timp edilii locali au decis si au conditionat alocarea de locuri de parcare pentru persoane cu dizabilitati de plata anuala taxa concesiune

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Loc de parcare persoana cu handicap avand asistent personal Marinica00 Marinica00 Buna ziua. Sunt o persoana cu handicap cu asistent personal si locuiesc cu parintii. Tatal meu poate beneficia de un loc de parcare gratuit langa blocul in ... (vezi toată discuția)
Buna seara! vin cu urmatoarea problema : apartament pe numele ... Maddy2525 Maddy2525 Buna seara! Vin cu urmatoarea problema : apartament pe numele tatalui, loc de parcare pe numele tatalui cu contract comodat intre tata si fiu - masina ... (vezi toată discuția)
Dețin un loc de parcare proprietate intr-un complex rezidențial. ... Lumy_mincu Lumy_mincu Dețin un loc de parcare proprietate intr-un complex rezidențial. Copilul are certificat și implicit legitimația pt handicap. Pot semnaliza acest loc ca ... (vezi toată discuția)