Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara! Vin cu urmatoarea problema : apartament pe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara! Vin cu urmatoarea problema : apartament pe numele ...

Buna seara! Vin cu urmatoarea problema : apartament pe numele tatalui, loc de parcare pe numele tatalui cu contract comodat intre tata si fiu - masina ingistrata pe locul de parcare fiind cea a fiului. Tatal cedeaza apartamentul fiului, prin contract de donatie si isi schimba domiciliul.
Se primeste instiintare de la parcari pentru verificare acte in vederea actualizarii bazei de date. Fiul merge cu actele si i se spune ca data fiind situatia , va pierde locul de parcare ( platit), sunt alte persoane in asteptare pentru loc de parcare
Exista vreo modalitate de a pastra locul de parcare? Multumesc!
Asta in Bucuresti ce sector?
Daca acum ca sunteti proprietar si masina e dv si locul e al tatalui de ce nu vor sa treaca locul catre dv, mergeti iar si spuneti ca ati anulat contractul de donatie.
Pentru pastrare loc parcare era necesar ca titularul contractului de concesiune loc paracre=tatal anterior tranzactionarii dreptului de proprietate apartament sa fi informat si solicitat personal la servociul din primarie alocarea locului de parcare in favoarea fiului
Cei interesati de loc de parcare cunoscand lipsa locurilor de patrcare si situatia de fapt ca locul apartine unei persoane care nu mai locuieste in imobil si nu mai intruneste conditiile de alocare loc de parcare,logic ca au solicitat relocarea locului de parcare care era utilizat de persoana care nu detinea documente legale
Trebuie citit cu atentie regulamentul de atribuire a locurilor de parcare , aprobat prin HCL . De exemplu , in municipiul nostru , parcarile nu au contract de concesiune , ci de inchiriere cu abonament , si are prevederi foarte exacte , inclusiv o ordine de prioritate ( in primul rand , in ordinea cererilor ) . Acesta nu poate fi cedat nimanui din vointa celui care are contract . Daca persoana respectiva nu mai indeplineste vreuna din conditiile de acordare , contractul este reziliat unilateral de Primarie si poate fi atribuit altui doritor , “ in conditiile prezentului regulament “ . Daca tatal - titularul contractului - are alt domiciliu , foarte probabil asta a fost cauza rezilierii . Cred ca , daca ar fi ramas cu resedinta in acel apartament ( si-ar fi facut mutatie la acea adresa ) nu ar mai fi fost o problema , putea ramane cu abonamentul .