Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act notarial
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act notarial

Buna ziua

Am intrat in posesia unei copii legalizate a unei donatii a tatalui meu.Dupa ce am studiat o mai atent am observat, zic eu, o mare neregula.
Pe prima pagina apare ceva de genul
Numele tatalui avand _______ descendent
In spatiul dupa "avand" s-a completat cu pixul cifra 3 iar la cuvantul "descendent" a mai fost adaugat tot cu pixul "i" rezultand cuvantul descendenti.
Pe incheierea de autentificare apare asa
Numele tatalui , avand un descendent

Intrebarea mea este daca este posibil ca un act notarial sa fie modificat prin completare cu pix si aplicandu-se stampila notarului?
Cand i-am cerut lamuriri notarului nu am primit nici un raspuns , pana atunci fiind foarte amabil si raspunzandu-mi in maxim 15 minute.
Este posibil ca pe prima pagina sa fie 3 descendenti iar pe autentificare doar unul?
erhabe, utilizator
În mod normal, ar fi trebuit sa se elibereze o încheiere de îndreptare a erorii materiale.
Dar, a fost o practica la un moment dat în a modifica greșelile minore cu pixul.
Asta nu afectează cu nimic efectele juridice și conținut actului.
Ca e un descendent sau 7 nu are relevanta. Important e ca donatorul are descendenți (moștenitori rezervatari).
Numărul lor exact se va stabili la decesul donatorului, cu ocazia dezbaterii succesiunii și dacă descendenții respectivi vor solicita reductiunea donației.
Ca s-ar indrepta o greseala nu ar fi nimic de zis.Dar se pare ca spatiul ala a fost lasat cu intentie.nu stiu ce sa zic dar e cam dubios.Daca gresea nu ii lua mai mult de 2 minute sa rectifice si sa scoata la imprimanta.mai ales ca la notar se verifica ( sau ar trebui ) fiecare virgula.
Da, se întâmplă și acum asta.
De exemplu, pe verso la numărul de autentificare. Foarte mulți notari în scriu cu pixul pe o linie lăsată libera.
Ca sa fiți cu inima împăcată, partile din act pot solicita o încheiere de îndreptare a erorii materiale.
raluk0207, utilizator
Una din parti este deja moarta, altfel nu as fi descoperit actil acesta pe care cel care este beneficiar a refuzat sa il puna la dispozitia instantei de judecata.Probabil ptr ca stie ce este in el.Am mai vorbit cu cineva si a spus ca se impunea o incheiere de indreptare.Dar chiar si asa ce indreptare este cu 3 succesori pe prima pagina si unul pe incheierea de autentificare?Cum doamna notar nu a binevoit sa imi raspunda cred ca o sa ma adresez Uniunii Notarilor .
Uniunea nu are ce sa facă. Nu îl poate obliga pe notarul respectiv sa emită o încheiere de îndreptare.
După cum v-am spus, conținutul juridic al actului nu este afectat.
În plus, numărul de descendenți nu este un element de identificare a persoanei, astfel încât sa fie obligatorie menționarea în încheierea de autentificare.
Dar....încercați, ca să va convingeți.