avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act notarial
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act notarial

Buna ziua

Am intrat in posesia unei copii legalizate a unei donatii a tatalui meu.Dupa ce am studiat o mai atent am observat, zic eu, o mare neregula.
Pe prima pagina apare ceva de genul
Numele tatalui avand _______ descendent
In spatiul dupa "avand" s-a completat cu pixul cifra 3 iar la cuvantul "descendent" a mai fost adaugat tot cu pixul "i" rezultand cuvantul descendenti.
Pe incheierea de autentificare apare asa
Numele tatalui , avand un descendent

Intrebarea mea este daca este posibil ca un act notarial sa fie modificat prin completare cu pix si aplicandu-se stampila notarului?
Cand i-am cerut lamuriri notarului nu am primit nici un raspuns , pana atunci fiind foarte amabil si raspunzandu-mi in maxim 15 minute.
Este posibil ca pe prima pagina sa fie 3 descendenti iar pe autentificare doar unul?
Ultima modificare: Vineri, 27 Mai 2022
erhabe, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
În mod normal, ar fi trebuit sa se elibereze o încheiere de îndreptare a erorii materiale.
Dar, a fost o practica la un moment dat în a modifica greșelile minore cu pixul.
Asta nu afectează cu nimic efectele juridice și conținut actului.
Ca e un descendent sau 7 nu are relevanta. Important e ca donatorul are descendenți (moștenitori rezervatari).
Numărul lor exact se va stabili la decesul donatorului, cu ocazia dezbaterii succesiunii și dacă descendenții respectivi vor solicita reductiunea donației.
Ca s-ar indrepta o greseala nu ar fi nimic de zis.Dar se pare ca spatiul ala a fost lasat cu intentie.nu stiu ce sa zic dar e cam dubios.Daca gresea nu ii lua mai mult de 2 minute sa rectifice si sa scoata la imprimanta.mai ales ca la notar se verifica ( sau ar trebui ) fiecare virgula.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, se întâmplă și acum asta.
De exemplu, pe verso la numărul de autentificare. Foarte mulți notari în scriu cu pixul pe o linie lăsată libera.
Ca sa fiți cu inima împăcată, partile din act pot solicita o încheiere de îndreptare a erorii materiale.
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Mai 2022
raluk0207, utilizator
Una din parti este deja moarta, altfel nu as fi descoperit actil acesta pe care cel care este beneficiar a refuzat sa il puna la dispozitia instantei de judecata.Probabil ptr ca stie ce este in el.Am mai vorbit cu cineva si a spus ca se impunea o incheiere de indreptare.Dar chiar si asa ce indreptare este cu 3 succesori pe prima pagina si unul pe incheierea de autentificare?Cum doamna notar nu a binevoit sa imi raspunda cred ca o sa ma adresez Uniunii Notarilor .
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Uniunea nu are ce sa facă. Nu îl poate obliga pe notarul respectiv sa emită o încheiere de îndreptare.
După cum v-am spus, conținutul juridic al actului nu este afectat.
În plus, numărul de descendenți nu este un element de identificare a persoanei, astfel încât sa fie obligatorie menționarea în încheierea de autentificare.
Dar....încercați, ca să va convingeți.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor mirela_andrada mirela_andrada daca o promisiune de vanzare teren este facuta in 2 exemplare 1 scrisa cu creionu care ii ramine mamei mele ea fiind cea care promite iar al 2 lea exemplar ... (vezi toată discuția)
Indreptare eroare materiala ContSters78406 ContSters78406 Am un act de donatie din anul 1995. Acum ma interesa sa fac succeiunea pentru acest teren si am mers la un notar care mi-a spus sa iau o adeverinta cu privire ... (vezi toată discuția)