Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mi sa facut un acopris pe bloc dar ploua in continuare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mi sa facut un acopris pe bloc dar ploua in continuare si mi ...

Mi sa facut un acopris pe bloc dar ploua in continuare si mi s-au distrus geamurile peretii mucegaiti haine in dulap mucegaite etc. Pot da in judecata si sa-mi recupar daunele.? Va multumesc anticipat
Vedeti garantiile date de constructor la finalizarea/ receptia lucrarii. Puteti deschide actiune in instanta, prin asociatia de locatari, impotriva constructorului si sa cereti daune materiale.
Pentru stabilirea de daune materiale va fi necesara o expertiza tehnica judiciara in specializarea ctii. si o expertiza judiciara contabila.
Fenomenul de mucegaire are mai multi factori,izolatie defectoasa,lipsa aerisire,etc
Initial este necesar sa evidentiati factorul generator al fenomenului conditionat de care veti avea dreptul sa ridicati pretentii impotriva vinovatului