avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Bună seara. Am o problemă foarte mare. Lucrez de 7 ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Bună seara. Am o problemă foarte mare. Lucrez de 7 ani la un ...

Bună seara. Am o problemă foarte mare. Lucrez de 7 ani la un SRL. Primii 4 ani am lucrat part-time dar din 2019 am fost angajat cu normă întreagă 8 ore/zi. Cu salariul minim pe economie. Contribui la Fondul de pensii private - pilonul II - BRD de la începutul serviciului. Dar în ultimii doi ani - 2020, 2021 nu am NICI o constribuție la pilonul II !!! Din ianuarie până în decembrie - 2 ani este o (zero) pe linie la fiecare lună. Nici măcar un leu. În 2019 am contribuții înregistrate și în 2018, 2017, 2016, 2015. Dar 2020 și 2021 NU. Și cred că același lucru se întâmplă și în 2022!!! Deși patronul a plătit (este adevărat de multe ori cu întârzieri chiar mari) plățile aferente CAS, CASS .... prin - ANAF - trezorerie și declarațiile fiscale sunt trimise de contabilitate, totuși pînă la urmă contribuția mea ar trebui să apară până la urmă (așa mi-au răspuns și cei de la BRD). Ceva nu funcționează undeva? Menționez că în momentul de față toate declartațiile fiscale sunt trimise și plățile aferente sunt la zi. Ce pași aș putea urma pentru a-mi rezolva problema? Vă mulțumesc anticipat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Mai 2022
mugurel84, utilizator

Alte discuții în legătură

Asigurare de sanatate alinageorgia alinageorgia In anul 2019 am avut nevoie de asigurari de sanatate pentru o spitalizare de 2 saptamani. Nefiind angajata nicaieri mi le-am platit din buzunar, ca persoana ... (vezi toată discuția)
Pierderea fiscala din du 2020 pentru 2019. debutant2013 debutant2013 Buna ziua, 1. Pierderea fiscala din DU 2020 pentru 2019 se mentioneaza doar in DU 2021 la ``pierdere fiscala din anii precedenti`` sau trebuie mentionata si ... (vezi toată discuția)
Contribuții venit din dividende 2018 alex_tz2000 alex_tz2000 Buna ziua! Daca o persoana fizica înregistrează venituri doar din dividende ce are de plătit in 2018? Ce impozit, ce contributii si la ce valoare (totalul ... (vezi toată discuția)