Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Bună seara. Am o problemă foarte mare. Lucrez de 7 ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Bună seara. Am o problemă foarte mare. Lucrez de 7 ani la un ...

Bună seara. Am o problemă foarte mare. Lucrez de 7 ani la un SRL. Primii 4 ani am lucrat part-time dar din 2019 am fost angajat cu normă întreagă 8 ore/zi. Cu salariul minim pe economie. Contribui la Fondul de pensii private - pilonul II - BRD de la începutul serviciului. Dar în ultimii doi ani - 2020, 2021 nu am NICI o constribuție la pilonul II !!! Din ianuarie până în decembrie - 2 ani este o (zero) pe linie la fiecare lună. Nici măcar un leu. În 2019 am contribuții înregistrate și în 2018, 2017, 2016, 2015. Dar 2020 și 2021 NU. Și cred că același lucru se întâmplă și în 2022!!! Deși patronul a plătit (este adevărat de multe ori cu întârzieri chiar mari) plățile aferente CAS, CASS .... prin - ANAF - trezorerie și declarațiile fiscale sunt trimise de contabilitate, totuși pînă la urmă contribuția mea ar trebui să apară până la urmă (așa mi-au răspuns și cei de la BRD). Ceva nu funcționează undeva? Menționez că în momentul de față toate declartațiile fiscale sunt trimise și plățile aferente sunt la zi. Ce pași aș putea urma pentru a-mi rezolva problema? Vă mulțumesc anticipat.
mugurel84, utilizator