Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna ziua,lucrez la o firma de aprox 8 ani si doresc ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna ziua,lucrez la o firma de aprox 8 ani si doresc sa fac un ...

buna ziua,lucrez la o firma de aprox 8 ani si doresc sa fac un copil.pot eu ca tata sa beneficiez de indemnizatie?sotia nu lucreaza.am inteles de la unele pers ca pot primi chiar si 3 ani de zile indemnizatia.a doua intrebare,eu am un PFA pe numele meu la care platesc impozit pe venit prin declaratia unica.in ultimul an nu am avut profit deci nu am platit impozit.imi afecteaza cu ceva acest lucru ca am PFA sansa sa obtin indemnizatia?multumesc
Buna ziua,
Se poate ceea ce spuneti dvs., oricare din ambii parinti ai copilului poate beneficia de indemnizatie daca indeplineste conditiile legale.

Indemnizatia se acorda pana la varsta de 2 ani ( 3 in cazul copilului cu handicap).
Cat despre PFA... s-ar putea sa trebuiasca sa-l suspendati pe durata concedilui, intrebati la primaria de domiciliu cand depuneti actele...
Faaptul că persoana nu a realizat venituri pe perioada cât a desfăşurat activitate profesională nu este un impediment în acordarea indemnizaţiei pentru creşterea copilului. Perioada de eligibilitate de douăsprezece luni anterior datei naşterii copilului este îndeplinită, chiar dacă în evidenţele administraţiei financiare acestei persoane i-a rezultat un venit pe minus.