Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Bună ziua, o întrebare legata de onorariile ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Bună ziua, o întrebare legata de onorariile avocatilor

Bună ziua. Am o întrebare legata de onorariile avocatilor. În ce condiții pot fi solicitate onorarii de succes de către avocat? Poate un avocat sa îți ceară direct onorariu de succes fără a fi nevoit sa pornească un proces dacă s-a ajuns la o înțelegere amiabila între 2 persoane? Va mulțumesc
Elena Andreea, administrator
Aveti copie de pe contractul de asistenta juridica. Daca s-a negociat in acest fel, atunci da.
Mihăilă Sebastian, Avocat
Nu a fost o înțelegere ci o condiționare făcută de către avocat !!! . Înțelegerea nu se referea la onorariu si nu a fost facuta cu avocatul. Înțelegerea făcută a fost făcută între doi clienți legat de o împărțire. Avocatul nu mia dat posibilitatea de a negocia onorariu am fost condiționat sa acept sau ma lasă balta

Mihăilă Sebastian a scris:

Aveti copie de pe contractul de asistenta juridica. Daca s-a negociat in acest fel, atunci da.

Daca exista contract de asistenta semnat in acest sens si daca diferentul se solutioneaza amiabil ca urmare si a demersurilor avocatului, atunci da onorariul trebuie achitat.