Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Subinchiriere spatiu declarat punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Subinchiriere spatiu declarat punct de lucru

Buna ziua,
Am o intrebare daca ma poate ajuta cineva.
In calitate de SC am inchiriat un spatiu de la o alta SC. si am deschis si punct de lucru la ONRC in spatiul inchiriat. In contract nu este specificat nimic despre subinchiriere. As putea sa subinchiriez la alta SC avand in vedere faptul ca in contract nu este specificat nimic de subinchiriere?

Care ar fi pasii de urmat?.
la ONRC?ANAF?
multumesc
george-neagu, moderator
Buna ziua! In primul rand, daca societatea dvs nu mai desfasoara activitati la punctul de lucru declarat, trebuie sa il desfiintati la ONRC. Cat despre subinchiriere, daca aveti acordul proprietarului, se poate face un act aditional care sa prevada acest lucru, pentru ca apoi sa subinchiriati imobilul.
Societatea desfasoara activitati la punctul de lucru deschis si declarat la ONRC . Il mai pot subinchiria in aceste conditii?
Daca subinchiriati doar o parte din suprafata acestui spatiu, da.