Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se împart bunurile la succesiune între soție ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se împart bunurile la succesiune între soție și copii ...

Cum se împart bunurile la succesiune între soție și copii conform legii? Jumătate din bunuri soției și restul copiilor? Sau se poate stabili în dezbatere cât și cum?
Cota soţului supravieţuitor este de un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului.

Soțul va lua un sfert, copiii vor lua trei sferturi.
Mulțumesc!

Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Cota soţului supravieţuitor este de un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului.

Soțul va lua un sfert, copiii vor lua trei sferturi.

Dacă vorbim de bunuri comune, cotele de mai sus sunt din jumatatea soțului decedat.

Deci soția va avea 1/4 din jumătatea soțului, adică 1/8. La care se adaugă jumătatea ei. În total 5/8.
Copiii vor avea 3/4 din jumătatea tatălui, în total 3/8.
raluk0207, utilizator
Dacă suntem doar doi copii?

raluk0207 a scris:

Dacă vorbim de bunuri comune, cotele de mai sus sunt din jumatatea soțului decedat.

Deci soția va avea 1/4 din jumătatea soțului, adică 1/8. La care se adaugă jumătatea ei. În total 5/8.
Copiii vor avea 3/4 din jumătatea tatălui, în total 3/8.

Cota de 3/8 se va împărți la 2.
raluk0207, utilizator