Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... In ce conditii poate constitui asociatia de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

In ce conditii poate constitui asociatia de proprietari depozite ...

In ce conditii poate constitui asociatia de proprietari depoziet bancare?
In ce scop ar constitui asociatia de locatari depozite bancare ? Are prea multi bani si nu stie ce sa faca cu ei ?
Indiferent de scop, conditiile constituirii de depozite bancare sunt cele oferite de banca.
Nu la condițiile puse de banca ma intrebam, mai bine spus dacă asociația poate constitui depozit pe baza hot. AdGen. sau dacă Ad. Gen ori C. E.x pot hotara în acest sens?
Da este vorba despre o asociație de proprietari care are constituite depozite la banca. Ați mai întâlnit o asemenea situație? Acum cred ca înțelegeți întrebarea adresata acestui forum.
Asociația poate lua și credite, e scris în legea 196 din 2018, așa că prin similitudine, poate avea și depozite. Problemele care se pun aici sunt doar două :prima ar fi că trebuie vot în AG, a doua că veniturile (eventuale dobânzi) trebuie transferate în fondul de reparații. Așa spune legea.
Aștept răspuns și de la un avocat! Principiul similitudinii în legea 196/2018...