avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1203 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Daca am avut un accident fara victime,dar cu o avarie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Daca am avut un accident fara victime,dar cu o avarie mare ...

Daca am avut un accident fara victime,dar cu o avariatie mare la masina de vina find cealalalta masina pot sa recuperez despagubire subliniez permisul expirat.
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 08:10, 10 Iunie 2022
Se poate, nu are nici o treaba permisul dvs. expirat, cu paguba care vi s-a produs.
Ati condus un autovehicul avand permisul de conducere expirat intrati sub incidenta Codului Penal. In procesul penal va puteti constitui parte civila pentru recuperarea daunelor suferite de autovehiculul condus de Dvs.
ing. Ioan Ciobanu


Ioan Ciobanu a scris:

Ati condus un autovehicul avand permisul de conducere expirat intrati sub incidenta Codului Penal.
ing. Ioan Ciobanu

Permis expirat inseamna amenda contraventionala, nu infractiune penala. :)

Articolul 101
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul și tractor agricol sau forestier cu permis de conducere a cărui valabilitate a expirat;
.......................
[ link extern ]

Nu are nici o legatura dauna, cu expirarea permisului. Si ITP poate fi expirat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda itp expirat eu1983 eu1983 Buna ziua , La o depasire de viteza, m-a oprit politistul si la verificarea documentelor s-a constatat ca aveam ITP-ul expirat . Am pe proces trecute 2 ... (vezi toată discuția)
Astazi mi-a fost suspendat permisul de conducere auto ptr neacordare ... ADRIANA MANOLE ADRIANA MANOLE Astazi mi-a fost suspendat permisul de conducere auto ptr neacordare de prioritate unui pieton anagajat in trecere si pe care l-am observat prea tarziu din ... (vezi toată discuția)
Dosar penal conducere fara vehicul (tractor) neinmatriculat stahlker stahlker Buna ziua, pe data 5 decembrie 2018 am fost oprit de politia locala a unei localitati si mi sa intocmit un dosar penal pe conducere vehicul neinmatriculat (un ... (vezi toată discuția)