Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Daca am avut un accident fara victime,dar cu o avarie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Daca am avut un accident fara victime,dar cu o avarie mare ...

Daca am avut un accident fara victime,dar cu o avariatie mare la masina de vina find cealalalta masina pot sa recuperez despagubire subliniez permisul expirat.
Se poate, nu are nici o treaba permisul dvs. expirat, cu paguba care vi s-a produs.
Ati condus un autovehicul avand permisul de conducere expirat intrati sub incidenta Codului Penal. In procesul penal va puteti constitui parte civila pentru recuperarea daunelor suferite de autovehiculul condus de Dvs.
ing. Ioan Ciobanu

Ioan Ciobanu a scris:

Ati condus un autovehicul avand permisul de conducere expirat intrati sub incidenta Codului Penal.
ing. Ioan Ciobanu

Permis expirat inseamna amenda contraventionala, nu infractiune penala. :)

Articolul 101
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul și tractor agricol sau forestier cu permis de conducere a cărui valabilitate a expirat;
[ link extern ]

Nu are nici o legatura dauna, cu expirarea permisului. Si ITP poate fi expirat.