Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara, Am avut astazi un incident, am fost lovita ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara, Am avut astazi un incident, am fost lovita din spare ...

Buna seara,
Am avut astazi un incident, am fost lovita din spare dar pe extremitatea stanga. Practic soferul din spate m-a lovit cu farul drept. Eu franasem si oprisem pe banda 2 pentru a ma asigura sa schimb banda de mers spre stanga banda de langa axul drumului care mi-ar fi permis viraj stanga - intersectie semaforizata.. Nu eram angajata inca in deplasare doar semnalizam si am oprit sa astept sa treaca toate vehiculele. Intrasem pe banda 3 de pe banda 2 si eram aproape complet incadrata in banda deja. Cel mai probabil soferul din spate venea de pe banda 1 si a intentionat sa vireze dreapta in banda 2. Cine e vinovat in aceasta situatie?
Ceva nu se potrivește. Banda 1 e cea de lângă bordura, 3 (dacă sunt doar 3) cea de lângă axul drumului. Nu poți vira dreapta de pe 1 pe 2.
Va rog sa furnizati informatii corecte.