Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Mătușa în vârstă de 87 de ani este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Mătușa în vârstă de 87 de ani este in grija ...

Bună seara! Mătușa în vârstă de 87 de ani este in grija mea, ea neavând copii. A decis sa mi lase mie casă ei, undeva la țară, după moartea ei. Așa că a făcut Testamentul la notar, neavând cadastru nu s a putut face contract de vânzare cumpărare. Mătușa a moștenit tot tron testament tot de la soțul ei, decedat . Ea are doar frați și nepoți de la frații ei, mama fiind una din surori.
Voiam să vă întreb cât de sigur este acest act( testament) și dacă el poate fi atacat de cineva?
La fel de sigur ca oricare altul. Nu sunt moștenitori rezervatari în speță (frații și nepoții de frate/soră nu sunt moștenitori rezervatari și pot fi inlăturați de la moștenire prin testament).
Moștenirea după soțul mătușii a fost dezbătută? Dacă nu, ar trebui (fie se apucă acum, fie o veți dezbate dvs. oricum, după decesul ei).
romascanu, moderator
Testamentul este un document atacabil. Cu ce șanse de reușită? În cazul dvs., practic nule, duppă cum v-a explicat d-na Romașcanu. Dar orice persoană interesată poate ridica pretenții, își angajează un avocat și vine cu tot felul de pretenții, ba că mătușa nu era în toate mințile când a întocmit testamentul, ba că a contribuit la întreținerea ei, etc, știe el avocatul că de asta este plătit. Și, ca să încheiați, vă propune un târg, o împărțire a masei succesorale, etc. Deci nu, nimenea nu vă poate păzi de lăcomia rudelor decedatei.
@arturo Ati pornit bine, dar....! Continuati cu cadastrarea, odata si odata tot veti avea nevoie, cand se va dezbate succesiunea dupa matusa. Si dezbateti acum, cat inca mai traieste, succesiunea dupa sotul dumneaei. Cu testamentul, daca l-ati intocmit ca la carte, nu veti avea probleme. V-a cerut notarul care a intocmit testamentul sa-i prezentati o expertiza medico-legala psihiatrica? Si daca nu va cerea, era bine sa i-o faceti matusii. Va spun din experienta, nimic nu e gratis!