Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am o întrebare în legătură cu vânzarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am o întrebare în legătură cu vânzarea unei case. In ...

Buna ziua! Am o întrebare în legătură cu vânzarea unei case.In urma cu vreo 2 săptămâni (eu fiind vânzătorul unei case) a venit un client care mi-a spus că l-ar interesa sa cumpere casa dar prin credit ipotecar.Dansul mi-a spus că are pe o doamna la banca care i-ar putea spune anticipat înainte de venirea evaluatorului daca ar putea obține creditul.M-a rugat sa îi trimit prin WhatsApp o poza cu extrasul de carte funciara și schița terenului și casei.Eu le-am trimis și dansul mi-a trimis mesaj că o să revină după ce ia legătura cu doamna de la banca.L-am sunat și văd că nu răspunde. Întrebarea mea este daca poate să facă vreo șmecherie (adică să mă trezesc că i-am vândut casa, in cazul că găsește vreun notar corupt).Se poate face vreun contract de vânzare cumpărare fals cu pozele (extras de carte funciara, schița teren și casa ) pe care i le-am trimis prin WhatsApp ? Vă mulțumesc anticipat!
Nu, nu se poate.
Buna ziua,

Casa poate fi vanduta doar prin semnarea unui contract de vanzare-cumparare in forma autentica (la notar).

Cu stima.