Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren in folosinta, dar fara acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren in folosinta, dar fara acte

Buna ziua!
Am cumparat anul acesta o casa cu teren in jud. Timis, in ideea de a construi candva, cand s-o putea, o casa noua. Pe contractul de vanzare-cumparare este trecut in felul urmator: Casa si teren de casa in suprafata totala de 1495 mp (casa este de vaiuga). Cand vanzatorul a facut oferta, a spus ca are in posesie cam 2250 mp, ne-a si aratat limitele terenului – pe acolo nu prea sunt garduri, dar cand ne-am hotarat sa cumparam a precizat ca are acte doar pe 1495 mp, insa sa nu ne facem probleme ca n-o sa ne deranjeze nimeni niciodata, cei 755 mp diferenta ‘’s-au pierdut pe la vreo vanzare’’. Avea casa si terenul din 1999, si intr-adevar nu a venit nimeni sa-i spuna ceva. Si-a construit si un garaj exact pe locul acela care de fapt nu-i apartine. S-a interesat cineva pentru noi la notarul locului sau la cadastru, nu stiu exact, si i s-a spus ca totusi exista cineva in jud. Arad care are acte pe acea suprafata de 755 mp. Intre timp noi am gasit un fost proprietar care a vandut suprafata intreaga (2550 mp) imediat dupa 1990 si a spus ca e posibil sa fie ceva greseala in acte; casa a avut vreo 3 proprietari inaintea noastra (si desigur dupa el ) si toti au folosit pamantul asa cum l-a vandut el, cu suprafata mare. Nu stim ce sa facem, ne-ar placea sa avem toata bucata de pamant, dar de unde sa incepem ca sa aflam situatia exacta a bucatii de 755 mp? Sunt sanse sa fie intr-adevar o greseala si sa recuperam bucata aceea pe care nu o cere nimeni?
Multumesc.
Schitele cadastrale arata totul. Daca spuneti ca ati cumparat banuiesc faptul ca ati cumparat prin contract de vanzare cumparare incheiat in forma autentica la un notariat. Daca ati facut asa, atunci imobilul a fost intabulat. Ramane sa va uitati pe extrasul de carte funciara care vi s-a eliberat dupa intabulare si sa vedeti ce suprafata de teren s-a intabulat in Cartea Funciara. Eu am banuiala ca vi s-a intabulat suprafata mai mica care si figureaza cel mai probabil in schitele cadastrale.
Multumesc, actb!
Da, contracul a fost facut la notar. Casa nu a fost descrisa in contract ca suprafata, material de constructie etc., probabil pentru ca este de vaiuga si e construita demult, in timp fiind transformata dupa cum i-a taiat capul pe proprietari :) Am spus, in contract e descris la obiectul vanzarii-cumpararii ,,loc de casa cu casa in suprafata de 1495 mp''. As fi vrut sa stiu daca nu cumva este de drept pamantul nostru, acei 755 mp nefiind vanduti vreodata separat.
Scuze daca pun o intrebare stupida, dar schitele cadastrale unde se pot gasi? Si ce sa facem daca va reiesi ca cei 755 mp au ramas (din greseala) unui anumit vanzator? Se poate rectifica greseala fara sa fim nevoiti sa-i platim aceluia iarasi niste bani pe care el sigur i-a incasat la momentul la care a vandut?
Insist pe o greseala in intocmirea, la un moment dat, a unuia dintre contractele de vanzare-cumparare a casei pentru ca este complet ilogica impartirea pamantului in acel fel, iar unii fostii proprietari nu stiau sa citeasca. In plus, in atata timp - mai mult de 10 ani - este putin probabil ca nimeni sa nu fi venit sa-si vada de pamant.
Zic si eu...
Ne gandeam ca s-ar putea sa ceara bani ca recunoasca acea greseala, caz in care ar trebui sa facem un nou contract de vanzare-cumparare. Partea (foarte) proasta pentru noi e ca nu mai avem bani nici macar pentru o galeata de pamant :((

ContSters126200, utilizator
Sunteti proprietari exact pe suprafata stipulata in contract si intabulata in Cartea funciara, nici un mp in plus. Diferenta de 755 mp nu va revine de drept si nici nu va putea fi vanduta, din moment ce vanzatorul nu o are in proprietate. Eu va sfatuiesc sa mergeti la primarie si sa va interesati daca are cineva TP pentru acea suprafata, daca plateste cineva impozit, mai exact care este regimul juridic actual al acelei suprafete de teren....cine figureaza in evidente ca proprietar.
Deci raspunsul il gasim la primarie. Multumesc, o zi frumoasa!