Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Exista pe undeva legi in securitatea in munca potrivit ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Exista pe undeva legi in securitatea in munca potrivit carora ...

Exista pe undeva legi(paragrafe) privind securitatea in munca potrivit carora o persoana cu hidrocefalie(trata in prezent cu shunt si staționară, persoana fiind bine din toate punctele de vedere) nu poate lucra?
alessysz, utilizator
Aptitudinea in munca se stabileste de catre medicul specialist de medicina muncii cu care firma angajatoare are incheiat contract de prestari servicii medicale.
Examinarea medicala a lucratorului se efectueaza cu respectarea HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supraveghera starii de sanatate a lucratorilor avand in vedere fisele existentein anexa 1. In aceste fise, in functie de locul de munca/ activitate/ meserie sunt prevazute examene si analize medicale care se efectueaza. In fiecare fise exista rubrica cu contraindicatii (afectiuni medicale care nu permit exercitarea muncii respective).
.
alessysz, utilizator
va multumesc. pentru grafic design unde gasesc?
Cititi actul normativ indicat.
Pentru activitatea respectiva nu este o anume fisa. Se efectueaza examen clinic obisnuit.