Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Bună ziua! Având calitatea de Intervenient ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Bună ziua! Având calitatea de Intervenient reclamant/Intervenient ...

Bună ziua!
Având calitatea de Intervenient reclamant/Intervenient forțat am fost sfătuit că nu este obligatoriu să fac întâmpinare în momentul în care am primit de la Judecătorie dosarul și înștiințarea că s-a deschis proces un proces în care eu am calitatea de Intervenient.
În urmă cu mai bine de 5 luni am fost vinovat de producerea unui accident rutier în care au fost implicate 3 auto și în urma căruia s-a întocmit un proces verbal de către agentul de poliție stabilindu-se vinovăția mea dar și valoarea amenzii pe care am avut-o de achitat.
Le-am dat celorlalți conducători implicați în accident copii după permis valabil, CI, certificat de înmatriculare cu ITP valabil, asigurare RCA valabilă.
Unitatea Service care a reparat auto nevinovat a acționat în instanță societatea de asigurări pentru ca nu a achitat "integral" contravaloarea reparației.

Vis-a-vis de situația descrisă mai sus.
Astăzi am primit de la Judecătorie o citație care sună cam asa:
"Stimate domn/doamna
Sunteți chemat în această instanță în data de....în calitate de intervenient în proces cu ..... în calitate de reclamant .
În caz de neprezentare a părților judecata se va face în lipsă, dacă se solicită în scris acest lucru de către una dintre părți. "
Cum ar trebui să procedez?
Există vreo variantă în care să nu mă prezint la Judecătorie?

Întrebarea mea este dacă pot solicita judecarea cauzei în lipsă sau este obligatorie prezența.

Mulțumesc frumos!
Din informatiile furnizate rezulta ca procesul se poarta intre service si asigurator. Prin incheierea unui contract de asigurare RCA asiguratorul preia toate riscurile.
Daca in actiunea reclamantului nu se incearca o deturnare (totala sau partiala) a obligatiei de plata a daunelor nu ar rost sa depuneti intampinare. Veti interveni numai in momentul in care eventual va aparea o asemenea sitauatie nelegala.
ing. Ioan Ciobanu
Vă mulțumesc pentru pentru răspuns!
Deducția dvs. este corectă.
Procesul are ca reclamant unitatea service , iar firma de asigurări este chemată în judecată pentru a achita o diferență de la cât a considerat ca costă reparația până la cât a costat de fapt.
Ce doresc să vă întreb este : dacă am primit o citație de la Judecătorie,având calitatea de Intervenient, pot fi amendat sau tras la răspundere în vreun fel pentru cazul în care nu ma prezint?
Mulțumesc încă o data!
Manuela Rășină, administrator
In afara de interventia voluntara, există in drept si un alt tip de intervenţie... intervenţia forţată, care este practic o chemare în garanţie a unei persoane, de regula de către parat in procesul aflat pe rol, ca sa garanteze obligaţia de despăgubire, pentru cazul în care paratul va pierde procesul.
Deci, mergeti si studiati toate actele dosarului, vedeti exact calculul sumelor solicitate, cum se pune problema juridic si sprijiniti (prin avocat) apararile asiguratorului in sensul respingerii pretentiilor suplimentare nejustificate ale reclamantului service/sofer... Daca stabiliti ca pretentiile reclamantului sunt intemeiate si justificate probator in totalitate, iar asiguratorul tergiverseaza platile, cum se practica de-o vreme incoace, atunci asigurati-va apararile fata de aceste aspecte. In nici un caz nu stati in expectativa. Mult succes !
pascul, utilizator
Sunteti chemat in judecata ca interveninet fortat pentru ca asa indica Legea nr. 132/2017 la art. 22 alin. (1) - deci fac aceasta chemare in judecata si a vinovatului ca o formalitate. In realitate, nu aveti niciun rol si dosarul se va judeca si fara dvs, chiar daca nu depuneti intampinare adica si nu se intampla nimic daca lipsiti. Daca asta e situatia (simpla), puteti sa nu depuneti niciun act. In functie insa daca vi se solicita si altceva, dvs, in mod special, ar trebui verificate cererea de chemare in judecata, actele si situatia, ca sa se poata raspunde mai concret si pe subiect. Daca nu vi se cere absolut nimic in CCJ si doar apareti cu numele ca interveninet fortat, e alegerea dvs daca vreti sa faceti intampinare sau nu, in care puteti sa confirmati situatia de fapt, ca da, dvs sunteti vinovat si ca asiguratorul trebuie sa plateasca.
Daca vi se solicita ceva special (sa precizati anumite informatii), in mod normal mentiona si instanta pe pagina de adresa.
Din ce ati scris, pare cazul clasic si puteti sa nu depuneti nimic - nu se intampla ceva in sensul asta, doar ca nu veti avea practic niciun rol, ca daca nu depuneti intampinare, nu puteti sa depuneti nici probe sau sa invocati exceptii de ordine privata.

Ca sa lamuresc si "interventia fortata - chemare in garantie", daca domnul ar citi toate articolele din Codul de procedura civila de pe la art. 68 incolo, ar sti ca interventia fortata e de mai multe feluri si ca nu exista doar situatia chemarii in garantie.
Mulțumesc frumos pentru răspuns!
Având calitatea de Intervenient forțat și fiind asigurat am ales să nu mă prezint.

pascul a scris:

In afara de interventia voluntara, există in drept si un alt tip de intervenţie... intervenţia forţată, care este practic o chemare în garanţie a unei persoane, de regula de către parat in procesul aflat pe rol, ca sa garanteze obligaţia de despăgubire, pentru cazul în care paratul va pierde procesul.
Deci, mergeti si studiati toate actele dosarului, vedeti exact calculul sumelor solicitate, cum se pune problema juridic si sprijiniti (prin avocat) apararile asiguratorului in sensul respingerii pretentiilor suplimentare nejustificate ale reclamantului service/sofer... Daca stabiliti ca pretentiile reclamantului sunt intemeiate si justificate probator in totalitate, iar asiguratorul tergiverseaza platile, cum se practica de-o vreme incoace, atunci asigurati-va apararile fata de aceste aspecte. In nici un caz nu stati in expectativa. Mult succes !