avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Bună ziua! Având calitatea de Intervenient ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Bună ziua! Având calitatea de Intervenient reclamant/Intervenient ...

Bună ziua!
Având calitatea de Intervenient reclamant/Intervenient forțat am vreo obligație de a completa o Întâmpinare?
Voi fi/ pot fi tras la răspundere în vreun fel de instanță sau de alt cineva în cazul în care nu completez o astfel de Întâmpinare?
În urmă cu mai bine de 5 luni am fost vinovat de producerea unui accident rutier în care au fost implicate 3 auto și în urma căruia s-a întocmit un proces verbal de către agentul de poliție stabilindu-se vinovăția mea dar și valoarea amenzii pe care am avut-o de achitat.
Le-am dat celorlalți conducători implicați în accident copii după permis valabil, CI, certificat de înmatriculare cu ITP valabil, asigurare RCA valabilă.
Unitatea Service care a reparat auto nevinovat a acționat în instanță societatea de asigurări pentru ca nu a achitat integral contravaloarea reparației.
Cel mai recent răspuns: mihaimaria , utilizator 20:08, 17 Mai 2022
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc frumos!

Voinea Liviu a scris:

Buna ziua!
Stati linistita,este procedural sa se citeze si intervenientul fortat,doar pentru opozabilitate.
Nu aveti obligatia de a va prezenta sau de a depune intampinare.
Vinovatia a fost stabilita si sunteti acoperita 100% de RCA dvs valabila la data evenimentului rutier.



mihaimaria a scris:

Mulțumesc frumos!

Voinea Liviu a scris:

Buna ziua!
Stati linistita,este procedural sa se citeze si intervenientul fortat,doar pentru opozabilitate.
Nu aveti obligatia de a va prezenta sau de a depune intampinare.
Vinovatia a fost stabilita si sunteti acoperita 100% de RCA dvs valabila la data evenimentului rutier.



Buna ziua!
Revin cu o problemă vis-a-vis de situația descrisă mai sus.
Astăzi am primit de la Judecătorie o citație care sună cam asa:
"Stimate domn/doamna
Sunteți chemat în această instanță în data de....în calitate de intervenient în proces cu ..... în calitate de reclamant .
În caz de neprezentare a părților judecata se va face în lipsă, dacă se solicită în scris acest lucru de către una dintre părți. "
Cum ar trebui să procedez?
Există vreo variantă în care să nu mă prezint la Judecătorie?
Mulțumesc!
~ Conținut șters la cerere ~


Voinea Liviu a scris:

Puteti fi reprezentata prin avocat.

Întrebarea mea era dacă pot solicita judecarea cauzei în lipsă sau este obligatorie prezența.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! având calitatea de intervenient reclamant/intervenient ... mihaimaria mihaimaria Bună ziua! Având calitatea de Intervenient reclamant/Intervenient forțat am fost sfătuit că nu este obligatoriu să fac întâmpinare în momentul în ... (vezi toată discuția)
Intervenient fortat in dauna auto a-nicoleta a-nicoleta In urma cu 2 ani am avut un accident de circulatie, cu pagube materiale, am incheiat constatare amiabila si acum m am trezit cu o citatie de la judecatorie in ... (vezi toată discuția)
Intervenient fortat intr-un proces dintre doua societati de asigurare, la cererea societatii reclamante sorin_c1 sorin_c1 Buna seara, Cu ceva timp in urma am primit o citatie, pentru a ma prezenta la un proces dintre doua societati de asigurare, in calitate de intervenient ... (vezi toată discuția)