Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Bună ziua! Având calitatea de Intervenient ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Bună ziua! Având calitatea de Intervenient reclamant/Intervenient ...

Bună ziua!
Având calitatea de Intervenient reclamant/Intervenient forțat am vreo obligație de a completa o Întâmpinare?
Voi fi/ pot fi tras la răspundere în vreun fel de instanță sau de alt cineva în cazul în care nu completez o astfel de Întâmpinare?
În urmă cu mai bine de 5 luni am fost vinovat de producerea unui accident rutier în care au fost implicate 3 auto și în urma căruia s-a întocmit un proces verbal de către agentul de poliție stabilindu-se vinovăția mea dar și valoarea amenzii pe care am avut-o de achitat.
Le-am dat celorlalți conducători implicați în accident copii după permis valabil, CI, certificat de înmatriculare cu ITP valabil, asigurare RCA valabilă.
Unitatea Service care a reparat auto nevinovat a acționat în instanță societatea de asigurări pentru ca nu a achitat integral contravaloarea reparației.
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc frumos!

Voinea Liviu a scris:

Buna ziua!
Stati linistita,este procedural sa se citeze si intervenientul fortat,doar pentru opozabilitate.
Nu aveti obligatia de a va prezenta sau de a depune intampinare.
Vinovatia a fost stabilita si sunteti acoperita 100% de RCA dvs valabila la data evenimentului rutier.

mihaimaria a scris:

Mulțumesc frumos!

Voinea Liviu a scris:

Buna ziua!
Stati linistita,este procedural sa se citeze si intervenientul fortat,doar pentru opozabilitate.
Nu aveti obligatia de a va prezenta sau de a depune intampinare.
Vinovatia a fost stabilita si sunteti acoperita 100% de RCA dvs valabila la data evenimentului rutier.

Buna ziua!
Revin cu o problemă vis-a-vis de situația descrisă mai sus.
Astăzi am primit de la Judecătorie o citație care sună cam asa:
"Stimate domn/doamna
Sunteți chemat în această instanță în data de....în calitate de intervenient în proces cu ..... în calitate de reclamant .
În caz de neprezentare a părților judecata se va face în lipsă, dacă se solicită în scris acest lucru de către una dintre părți. "
Cum ar trebui să procedez?
Există vreo variantă în care să nu mă prezint la Judecătorie?
Mulțumesc!
~ Conținut șters la cerere ~

Voinea Liviu a scris:

Puteti fi reprezentata prin avocat.

Întrebarea mea era dacă pot solicita judecarea cauzei în lipsă sau este obligatorie prezența.