Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Ma. confrunt cu următoarea problema. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Ma. confrunt cu următoarea problema. Bebelușul ...

Bună ziua. Ma. confrunt cu următoarea problema. Bebelușul născut în Anglia a fost trecut pe certificatul de naștere pe numele mamei și recunoscut de tata respectivi nefiind căsătoriți la starea civila atunci
.. Acum sau întors în România au făcut cununia civila și doresc sa treacă și copilul pe numele tatălui.. Partea proasta este ca li se cere sa faca obligatoriu Test de paternitate care costa o groaza de banii. O întrebare .odata ce e recunoscut copilul ei acum fiind căsătoriți legitim chiar atit de necesar este testul de paternitate pentru a face certificat de naștere roman copilului și al trece pe numele tatalui
Ce act de recunoastere a facut daca acel copil are numele mamei pe certificatul de nastere?
Dacă respectivul copil a fost conceput in timpul cât încă mama era căsătorită cu altcineva însă s-a născut după divortul acesteia atunci copilul îl va avea ca tata în certificatul de nastere romanesc pe fostul sot al d-nei.
În cazul acesta se formulează cerere privind tagada de paternitate în cadrul căreia sa efectuează test ADN.
Contactați un avocat și va lămuriți ce trebuie sa faceți.