Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz in situatia solicitarii incetarii CIM cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz in situatia solicitarii incetarii CIM cu acordul partilor

Un salariat cere incetarea CIM cu acordul partilor cf art.55 lit b din Lg nr.53/2002 rep - Codul Muncii . cererea a fost inregistrata pe 08.06.22 iar el a solicitat incetarea CIM cu data de 23.06.2022, termen care ar fi permis angajatorului sa ii poata gasi inlocuitor . Angajatorul a consemnat pe cerere "de acord, cu respectarea preavizului de 20 de zile". Salariatul nu se mai insa poate prezenta la lucru cu data la care a solicitat incetarea CIM. Este corect ceea ce face angajatorul, daca impune preaviz ca in cazul demisiei?
Nu exista preaviz in acest caz ... Efectele acordului cu privire la încetarea contractului de muncă se vor produce la data realizării lui sau la data stabilită de părţi.