Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Am bagat actele de divort. Suntem separati ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Am bagat actele de divort. Suntem separati de 11 luni. ...

Buna ziua. Am bagat actele de divort. Suntem separati de 11 luni. Tatal fetitei a facut o intampinare prin care este de acord ca fetita sa ramana la mine, am inteles ca nu lucreaza. Ultima luna de indemnizatie o mai poate lua sau mi se cuvine mie? Inca nu s a pronuntat prima infatisare. De cand suntem separati, tatal nu a ajutat cu nimic fetita si nici nu s-a interesat de ea
Bună ziua,

Puteți solicita plata pensiei de întreținere retroactiv, de la data introducerii acțiunii. Practic, dacă veți avea o hotărâre judecătorească prin care tatăl va fi obligat sa ii plătească copolilui pensie de întreținere și aceasta se va obține peste un an de zile, el va fi obligat sa plătească pensia retroactiv, de la data la care ați introdus dumneavoastră actiunea.