Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Erbicidare in gradina vecina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Erbicidare in gradina vecina

Buna ziua!
Asi dori sa intreb ca exista o reglementare exacta prin care se prevede o distanta bine determinata de vecinii de gradina, la care se poate aplica erbicide in zona urbana? (Am o gradina de zarzavaturi si pomi frutiferi pentru uz propriu.) Vecinul foloseste erbicid pentru buruieni. El are pomi fructiferi in gradina, dar nu stiu daca foloseste recolte.... In loc de a cosi iarba, el foloseste erbicid din primavara pana la iarna.
Se poate interzice folosirea erbicidului in vecinatatea gradinii?
Nu-i puteti intezice vecinului sa ierbicideze in gradina sa.
Puteti sesiza DJSP, DJSV, Agentia teritoriala de mediu, in scris, cu nr. de inregistrare/ data, daca vecinul nu respecta instructiunile de aplicare a ierbicidului sau daca vecinul foloseste un ierbicid neomologat in Romania.
Mulțumesc pentru răspuns!