Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Cum pot angaja pe drepturi de autor un artist 3D?
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Cum pot angaja pe drepturi de autor un artist 3D?

Cum pot angaja pe drepturi de autor un artist 3D? (creator de modele virtuale pentru industria de gaming) Meseria nici nu exista la noi in 1996, cand a fost promulgata legea. Nu exista nici acum in COR, cea mai apropiata pe care o gasesc fiind cea de grafician calculator.
DeeaJo, utilizator
contractul de drepturi de autor este o prestare de servicii de către un creator de conținut, artist, etc. nu este o angajare, nu e vorba de o meserie din COR.
adriandimitriu, utilizator
Buna ziua,

Respectiva persoana nu va fi angajata in baza unui contract de munca, ci va executa o prestatie, in baza unui contract privind cesiunea drepturile de autor.

Contractul de drepturi de autor se incheie si se supune regulilor stabilite prin Legea 8/1996.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumesc pentru ambele raspunsuri. Am formulat prost, imi cer scuze. Intrebarea nu era despre angajare, ci despre cum ar putea cineva sa presteze servicii de grafica 3D pe drept de autor, daca legea drepturilor de autor nu pomeneste aceasta ocupatie?
DeeaJo, utilizator
Vă complicați existența. Grafica 3D este doar o altfel de grafică. Dacă persoana crează grafica, atunci e o lucrare artistică sau inginerească, în funcție de destinație. Dacă persoana este operatorul care printează fișierul, nu e vorba de nici un drept de autor