Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am un litigiu cu un vecin. Am construit gardul dintre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am un litigiu cu un vecin. Am construit gardul dintre mine si ...

Am un litigiu cu un vecin. Am construit gardul dintre mine si el, pe proprie cheltuiala, dar nu l-am putut termina pentru ca pe hotar a crescut un nuc. De fapt nucul a crescut pe partea lui, dar in timp tulpina sa ingrosat trecand si pe partea mea. Cu aproximatie, c-am 10% din grosimea tulpinii este pe partea mea de hotar.
Problema este ca vecinul refuza sa taie acest nuc ca sa pot termina si eu gardul, din motive de superstitie: zice ca este pacat sa tai un nuc.
Rog daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns: ma pot adresa primariei, sau justitiei pentru a rezolva aceasta problema. Pe cale amiabila nu am putut face nimic.
Va multumesc.
Buna ziua.
Incercati sa ocoliti, cu gardul, tulpina nucului.
Asa va puteti termina gardul si ramane si nucul in viata si va impacati si cu vecinul :)
Nucul creste in continuare, se ingroasa, radacinile cresc, si imi afecteaza temelia gardului. Acest lucru i-am propus si vecinului, sa ocolesc pomul pe partea lui. Nici nu a vrut sa auda.
In alta ordine de idei, vreau sa-mi trag gaze. Teava de gaze trebuie sa treaca pe acolo, pe deasupra gardului, pe stalpii gardului. Alt traseu nu am.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua.
Incercati sa ocoliti, cu gardul, tulpina nucului.
Asa va puteti termina gardul si ramane si nucul in viata si va impacati si cu vecinul :)

Nu e vorba ca ar fi “ pacat “ , e vorba ca nucul ( ca si castanul comestibil ) este o specie protejata de lege . Pentru taiere e necesara o autorizatie de la Directiile Agricole Judetene , care se obtine doar pentru motive strict prevazute de lege ( pomul e batran si are ramuri uscate in proportie de peste 60% , pomii sunt amplasati in perimetre unde urmeaza sa se construiasca obiective de interes national sau local , pomii sunt amplasati pe aliniamentul unor drumuri nationale si se pune in pericol siguranta circulatiei ) . In lipsa acestei autorizatii , amenda poate ajunge la 10.000 lei . Vezi legea 348/2003 actualizata .