Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua- Pot dona apartamentul meu proprietare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua- Pot dona apartamentul meu proprietare personala , ...

Buna ziua-
Pot dona apartamentul meu proprietate personala , copilului meu de 6 ani cu anumite clauze ( ca dupa moartea mea sa intre in posesia lui legal)
Daca in viitor am probleme cu legea, fiscul sau alte lucruri , se mai poate atinge de el?Multumesc
MihaiDaniel87, utilizator
Puteți, după ce obțineți încuviințarea instantei de tutela și după desemnarea unui curator, care sa accepte donația în locul minorului.
La ce va referiti la tutela?Minorul locuieste cu mama lui, noi suntem divortati iar eu vreau sa ii donez apartamentul lui ,cu clauza ca o sa poata intra in posesia lui dupa moartea mea .
In eventualitatea unor probleme cu legea, nu stiu ,habar nu am de ce fel de natura, se poate "atinge" cineva de acel bun al meu care este donat ?Multumesc
Ma refer ca un minor nu are capacitatea de exerciţiu necesara pentru a încheia acte juridice.
Și atunci, trebuie desemnat un curator, care sa semneze contractul în locui lui. Nu dvs, pentru ca dvs ii dați.

Apoi, donația trebuie încuviințata de instanță de tutela, care va aprecia dacă este în interesul superior al copilului (dvs practic ii băgati pe gat proprietatea unui imobil, pe care poate nu si-l doreste și cu varii clauze, pe care minorul, la faza actuala, nu le poate consimți). Și mai ales dacă vor fi "probleme cu legea".
raluk0207, utilizator