Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eu si sotul suntem la 2 casatorie, fiecare avem cate 1 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eu si sotul suntem la 2 casatorie, fiecare avem cate 1 copil ...

Eu si sotul suntem la 2 casatorie ,fiecare avem cate 1 copil din prima casatorie,( sint majori au copii deja )
Amandoi vrem sa vindem un apartament unuei nepoate minore din
parte fetei mele.
1.Dorim sa-i vindem- Fara a avea drept de revendicare .alte persoane.,, Copii sotului.,,
Tutore poste fi doar unul dintre parinti?
Se poate?
Care este forma cea mai buna?
Credeti este bine sa punem si o ciauza viagera?
Multumesc anticipat!!
E o soluție și scumpă și proastă.
Ar fi preferabil să discutați cu un avocat.
În primul rand, minorii nu au bani sa cumpere, fiind necesar un procurator de fonduri.
În al doilea rand, nepoata nu are capacitate deplina de exerciţiu, astfel încât va necesara încuviințarea instantei de tutela și desemnarea unui curator care sa semneze actul în locul ei.
În al treilea rand, nu exista act pe lumea asta care sa nu poată fi "contestat". Mai ales vânzările între părinți și copii sau între bunici și nepoți, care miros de la o posta a donație deghizata.
În al patrulea rand, indisponibilizati un bun, făcând proprietar un minor. Din nou, el neavând capacitate de e exerciţiu, nu va putea efectua/încheia acte administrative sau de conservare.
Iar dacă aveți impresia ca semnează părinții și gata, va înșelați.
În al cincilea rand: pe nepoata ați intrebat-o dacă vrea?
Ca practic, bunicii și părinții vor sa ii bage pe gat un imobil cu varii clauze, pe care odată ajunsa la maturitate, ea nu le va accepta. Cu alte cuvinte, hotărâți în numele ei.
Copiii au nevoie sa se joace și sa învețe nu sa fie proprietari de imobile.