avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eu si sotul suntem la 2 casatorie, fiecare avem cate 1 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eu si sotul suntem la 2 casatorie, fiecare avem cate 1 copil ...

Eu si sotul suntem la 2 casatorie ,fiecare avem cate 1 copil din prima casatorie,( sint majori au copii deja )
Amandoi vrem sa vindem un apartament unuei nepoate minore din
parte fetei mele.
1.Dorim sa-i vindem- Fara a avea drept de revendicare .alte persoane.,, Copii sotului.,,
Tutore poste fi doar unul dintre parinti?
Se poate?
Care este forma cea mai buna?
Credeti este bine sa punem si o ciauza viagera?
Multumesc anticipat!!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 06:55, 20 Octombrie 2022
E o soluție și scumpă și proastă.
Ar fi preferabil să discutați cu un avocat.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În primul rand, minorii nu au bani sa cumpere, fiind necesar un procurator de fonduri.
În al doilea rand, nepoata nu are capacitate deplina de exerciţiu, astfel încât va necesara încuviințarea instantei de tutela și desemnarea unui curator care sa semneze actul în locul ei.
În al treilea rand, nu exista act pe lumea asta care sa nu poată fi "contestat". Mai ales vânzările între părinți și copii sau între bunici și nepoți, care miros de la o posta a donație deghizata.
În al patrulea rand, indisponibilizati un bun, făcând proprietar un minor. Din nou, el neavând capacitate de e exerciţiu, nu va putea efectua/încheia acte administrative sau de conservare.
Iar dacă aveți impresia ca semnează părinții și gata, va înșelați.
În al cincilea rand: pe nepoata ați intrebat-o dacă vrea?
Ca practic, bunicii și părinții vor sa ii bage pe gat un imobil cu varii clauze, pe care odată ajunsa la maturitate, ea nu le va accepta. Cu alte cuvinte, hotărâți în numele ei.
Copiii au nevoie sa se joace și sa învețe nu sa fie proprietari de imobile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Moștenire cu condiții, donatie sau..? Ppopescuion Ppopescuion Bună ziua, Suntem 3 frați, iar parintii noștri vor sa ii lase casa unei nepoate. Eu și fratele meu avem casele noastre iar sora este plecata de ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, bunica dorește să facă un act de vânzare-cumpărare ... Ioana_ds Ioana_ds Bună ziua, Bunica dorește să facă un act de vânzare-cumpărare cu drept de uzufruct pe numele nepotului minor. Întrebarea este: se poate vinde acel ... (vezi toată discuția)
Se poate vinde un imobil unei persoane minore? eu12345 eu12345 buna ziua! va rog frumos, care este raspunsul la intrebarea din titlu? este vorba despre un imobil proprietate 50/50 sot si sotie si de comun acord sotii ... (vezi toată discuția)