Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! Fratele meu a fost luat în armată în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! Fratele meu a fost luat în armată în 1983 și ...

Bună ziua! Fratele meu a fost luat în armată în 1983 și după 5 luni a fost lăsat la vatră fiind declarat înapt pt serviciul militar, cu revenire peste 1an. În certificatul medical scrie clar că a contractat boala în timpul și dim cauza îndeplinirii obligațiilor militare. După 1 an și jumătate l-au luat iar în armată și și-a executat restul de stagiu militar. Ideea este că i-au furat startul în viață, A pierdut mult timp aiurea, așteptând să fie luat iarăși în armată. Iar psihic nu i-a fost deloc ușor, colegii lui terminând armata, amgajându-se, iar el așteptând să fie luat din nou în armată. Întrebarea este, credeți că ar avea șanse dacă dă statul în judecată, să i se plătească daune morale?
Stimata @vioricaf , de unde-pana-unde i-ar fi fost furat fratelui dvs. “ startul in viata “ ? Putea foarte bine sa se angajeze in acea perioada de un an si jumatate , nu avea decat sa mearga la “ fortele de munca “ si ar fi primit o repartitie la o “ intreprindere socialista “ . Ba chiar ar fi fost obligat sa o faca , Codul muncii din acea perioada ( legea 10/1973 ) interzicea “ parazitismul social “ . Stia din documentele medicale ca nu va fi rechemat cel putin un an , deci putea munci , doar ca a ales sa nu o faca ... Ce s-a intamplat fratelui dvs. e copie la indigo cu ce i s-a intamplat fratelui meu , doar ca mai devreme cu 2-3 ani : dupa cateva luni de la incorporare s-a imbolnavit de hepatita , in documentele medicale figureaza la fel - in timpul si din cauza .... A fost spitalizat , la iesirea din spital a fost declarat inapt pentru serviciul militar pentru 1 an , deci s-a intors acasa . Dupa convalescenta s-a angajat , cand a fost convocat sa-si completeze stagiul militar si-a suspendat contractul de munca si s-a conformat . La lasarea la vatra , s-a intors la locul de munca .Nici un fel de suferinta psihica ... Fratele dvs. putea foarte bine sa se “ lanseze “ in viata , doar sa fi vrut ...
CHKa, utilizator