Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general conditie microintreprindere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

conditie microintreprindere

Daca la o micro incepand cu data de 01.01.2010 i se desface contractul de munca unicului angajat aceasta va ramane la conditiile de micro tot anul sau va trece din luna urmatoare la impozit pe profit?
Trebuie depus vectorul fiscal si daca pana cand?
Se bifeaza in acest vector platitoare de impozit pe profit sau pe micro?
Multumesc anticipat.
As pune altfel problema: daca se desfiinteaza impozitul pe venitul microintreprinderilor, ce sens mai are sa mai tinem ultimul angajat? Declaratii peste declaratii, taxe si dari nenumarate! Cred ca se va inregistra un val de incetari de contracte de munca pe microintreprinderi odata cu trecerea la impozitul pe profit.

Sugerez autoritatilor sa ne scuteasca de depunerea declaratiei 010 pentru modificarea vectorului fiscal si s-o faca automat, in baza schimbarii legislatiei fiscale.
nu mai sunt microintreprinderi. gata, nu mai sunt valsabile conditiile.