Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Sunt interesat sa cumpar uscatoria blocului ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Sunt interesat sa cumpar uscatoria blocului cu care ...

Buna ziua,

Sunt interesat sa cumpar uscatoria blocului cu care am 2 pereti comuni. Unde ar trebui sa ma duc pentru a incepe demersul si daca un avocat se poate ocupa de acte? Suntem 15 pers pe casa scari si din ce am cautat nu trebuie sa fie toti de acord 2/3 parca cu ceva lege, daca ma poate ajuta cineva.

Multumesc frumos
Sorin880, utilizator
Nu pot fii dat în judecata de persoanele care nu au fost de acord? Sa zicem ca din 15 pers 2 nu sunt de acord și nici nu o să-i las sa depoziteze "gunoaiele" in uscatorie...
Pentru a începe demersul ma pot adresez unui avocat pt acte și tot ce tine?

latka a scris:

CAPITOLUL IV
Proprietatea comună
SECŢIUNEA a 3-a
Coproprietatea forţată
Art. 650
Atribuirea în folosinţă exclusivă a părţilor comune
(1) Părţile comune pot fi atribuite coproprietarilor în folosinţă exclusivă numai dacă prin aceasta nu sunt lezate drepturile celorlalţi coproprietari.
(2) Decizia de atribuire în folosinţă exclusivă trebuie adoptată cu o majoritate de două treimi din numărul coproprietarilor şi al cotelor-părţi. În clădirile unde sunt constituite asociaţii de proprietari, decizia se adoptă de către adunarea generală, cu aceeaşi majoritate.
[ link extern ]

Nu au de ce sa va dea in judecata, atit timp cit aveti acordul a cel putin 2/3 dintre proprietari. Sau va pot da, dar nu au sanse.
Da, puteti sa angajati un avocat pentru acest demers.
Mulțumesc de răspunsuri.

latka a scris:

Nu au de ce sa va dea in judecata, atit timp cit aveti acordul a cel putin 2/3 dintre proprietari. Sau va pot da, dar nu au sanse.
Da, puteti sa angajati un avocat pentru acest demers.

Tocmai m-am lovit de altă problemă.
Am fost la Oficiul de Cadastru sa scot hârtie pt uscatorie și au zis ca la ei nu figurează ca exista asea ceva si nimeni nu are nici o cota parte. Au zis ca dacă doresc ca continui demersul primul lucru trebuie sa plătesc un topograf autorizat sa facă topografie la tot blocul ca și cum as ridica unul nou si dupa ei sa împartă la fiecare cota partedin ea...
Dar au zis ca înainte de 2005 se putea cu o cerere la primărie prin care eu faceam intabularea si Coeficientul Energetic dacă nu are nimeni cota parte și nu exista CF...

Blocul are 3 scări diferite și fiecare scara cu uscatorie ei dar la Cadastru uscatorile nu apar...

Sa încerc la primărie? Sugestii?