Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Amenzi date de conducerea asociatiei de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Amenzi date de conducerea asociatiei de proprietari

Buna ziua.
Va rog frumos sa imi spuneti daca conducerea unei asociatii de proprietari (in special presedintele) are dreptul sa de amenzi la proprietari?
Ma refer la amenzi pt ca asculta muzica sau fac mizerie. Si daca da, care ar fi temeiul legal?

Multumesc.
Legiuitorul nu a prevazut dreptul in favoarea asociatiei de proprietari sau a echipei manageriale sa dispuna aplicarea de amenzi,taxe,etc
Daca eventual exista situatii care contravin normelor de convietuire in comun,asociatia de proprietari se poate adresa cu plangere la autoritatile in drept sa cerceteze
Poate nu ați înțeles bine.Poate președintele cheamă poliția să vină să vă amendeze când faceți gălăgie sau mai aruncați pe fereastra?