Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical \"fictiv\"
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical "fictiv"

Ce pot face dacă am un angajat in concediu medical, dar pe care l-am văzut la o petrecere pe perioada concediului medical? De asemenea, care este perioada legala de timp in care are termen sa ma anunte un angajat ca a primit concediu medical sau ca I s-a prelungit concediul medical? Ce pot face in cazul in care nu se respecta acest termen?
1. Daca are angajatorul are dubii/suspiciuni cu privire la modul de acordare a concediului medical pentru proprii salariati, poate solicita controlul modului de eliberare a certificatului de concediu medical.

Controlul se realizeaza ca urmare a sesizarii CNAS (Casa Nationala de Asigurari de Sanatate) sau a caselor de asigurari de sanatate judetene.
[ link extern ]

2. termen de 24 ore de la data acordarii concediului medical. In situatia in care aparitia starii de incapacitate temporara de munca a intervenit in zilele declarate nelucratoare, asiguratii au obligatia de a instiinta platitorii de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate in prima zi lucratoare.
Cornel Vasile, Consilier juridic