Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara se poate face un contract vânzare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara se poate face un contract vânzare cumpărare direct ...

Buna seara se poate face un contract vânzare cumpărare direct propietar cu credit ipotecar adică sa ii plătesc lui suma lunar si fără sa dau nici un avans
Și dacă da!! Acest contract poate fi atacat de moștenitorii dacă nu achit toată Suma si
Propietarul moare ?
Contractul este legea partilor.
Daca proprietarul este de acord cu aceasta modalitate de plata, nimic nu va impiedica sa incheiati un astfel de contract.
In ceea ce priveste dreptul mostenitorilor, trebuie avut grija si inserate anumite clauze specifice in contract, in conformitate cu prevederile codului civil cu privire la mosteniri.
Ratele le veti plati moștenitorilor pana achitati.
Buna ziua,

Poate fi perfectat un contract de vanzare-cumparare, cu plata pretului in rate, cu ipoteca instituita asupra imobilului.
Când spuneți "credit ipotecar ", automat e și o banca în ecuație.
Poate va referiți la o vânzare cu plata prețului în rate.
Banca nu.are treaba ca eu iau direct de la proprietar si achit lui ratele.prin virament Bancar in contul.lui

raluk0207 a scris:

Când spuneți "credit ipotecar ", automat e și o banca în ecuație.
Poate va referiți la o vânzare cu plata prețului în rate.