avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 958 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara se poate face un contract vânzare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara se poate face un contract vânzare cumpărare direct ...

Buna seara se poate face un contract vânzare cumpărare direct propietar cu credit ipotecar adică sa ii plătesc lui suma lunar si fără sa dau nici un avans
Și dacă da!! Acest contract poate fi atacat de moștenitorii dacă nu achit toată Suma si
Propietarul moare ?
Ok. Deci e vânzare cu plata prețului în rate.
Este cu totul altceva. Nu e niciun credit.
Stabiliți prețul total.
Stabiliți avansul (dacă ii dați avans).
Stabiliți valoarea fiecărei rate lunare și termenul limita pana la care sa achitați integral.
Când ați plătit ultima rata, vânzătorul va trebui sa dea o declarație notariala ca a primit prețul integral. Cu declarația aceea, va radiati apoi ipoteca, la Cartea funciara.
Dacă vânzătorul moare, veți continua sa achitați ratele pana la termenul stabilit, moștenitorilor lui.
Iar declarația de primire a prețului o vor da moștenitorii.
Ultima modificare: Vineri, 17 Iunie 2022
raluk0207, utilizator

Mulțumesc frumos pentru răspuns dar dacă el cheltuie bani eu ce fac pot dovedi cu extrasul de cont ca i-am trimis bani sau cum ca îmi imaginez ca nu este obligat sa țină suma pana când achit eu ultima rata
raluk0207 a scris:

Ok. Deci e vânzare cu plata prețului în rate.
Este cu totul altceva. Nu e niciun credit.
Stabiliți prețul total.
Stabiliți avansul (dacă ii dați avans).
Stabiliți valoarea fiecărei rate lunare și termenul limita pana la care sa achitați integral.
Când ați plătit ultima rata, vânzătorul va trebui sa dea o declarație notariala ca a primit prețul integral. Cu declarația aceea, va radiati apoi ipoteca, la Cartea funciara.
Dacă vânzătorul moare, veți continua sa achitați ratele pana la termenul stabilit, moștenitorilor lui.
Iar declarația de primire a prețului o vor da moștenitorii.

Dvs păstrați documentul lunar de plata a prețului.
Ce face vânzătorul cu banii, îl privește.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare apartament ipotecat tzvpac tzvpac Buna seara Stiu ca s-a mai pus aceasta intrebare pe site-ul dvs.dar revin si eu cu aceeasi intrebare mai specifica pt cazul meu. Vreau sa cumpar un ... (vezi toată discuția)
Urgent! cum pot cumpara apartament ce are 2 ipoteci? Corina_Creanga Corina_Creanga vreau sa cumpar un apartament , care are 2 ipoteci. cum trebuie sa procedez? proprietarul vrea sa facem un precontract cu suma unei ipoteci si intr-o luna ... (vezi toată discuția)
Declarație primire preț solicitată la vânzarea unui imobil cumpărat prin credit ipotecar, achitat în întregime Emilika40 Emilika40 Bună ziua, Vă rog să mă lămuriți de ce e necesară declarația de primire a prețului la vânzarea unui apartament cu credit ipotecar, pe care ... (vezi toată discuția)