Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara se poate face un contract vânzare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara se poate face un contract vânzare cumpărare direct ...

Buna seara se poate face un contract vânzare cumpărare direct propietar cu credit ipotecar adică sa ii plătesc lui suma lunar si fără sa dau nici un avans
Și dacă da!! Acest contract poate fi atacat de moștenitorii dacă nu achit toată Suma si
Propietarul moare ?
Ok. Deci e vânzare cu plata prețului în rate.
Este cu totul altceva. Nu e niciun credit.
Stabiliți prețul total.
Stabiliți avansul (dacă ii dați avans).
Stabiliți valoarea fiecărei rate lunare și termenul limita pana la care sa achitați integral.
Când ați plătit ultima rata, vânzătorul va trebui sa dea o declarație notariala ca a primit prețul integral. Cu declarația aceea, va radiati apoi ipoteca, la Cartea funciara.
Dacă vânzătorul moare, veți continua sa achitați ratele pana la termenul stabilit, moștenitorilor lui.
Iar declarația de primire a prețului o vor da moștenitorii.
raluk0207, utilizator

Mulțumesc frumos pentru răspuns dar dacă el cheltuie bani eu ce fac pot dovedi cu extrasul de cont ca i-am trimis bani sau cum ca îmi imaginez ca nu este obligat sa țină suma pana când achit eu ultima rata
raluk0207 a scris:

Ok. Deci e vânzare cu plata prețului în rate.
Este cu totul altceva. Nu e niciun credit.
Stabiliți prețul total.
Stabiliți avansul (dacă ii dați avans).
Stabiliți valoarea fiecărei rate lunare și termenul limita pana la care sa achitați integral.
Când ați plătit ultima rata, vânzătorul va trebui sa dea o declarație notariala ca a primit prețul integral. Cu declarația aceea, va radiati apoi ipoteca, la Cartea funciara.
Dacă vânzătorul moare, veți continua sa achitați ratele pana la termenul stabilit, moștenitorilor lui.
Iar declarația de primire a prețului o vor da moștenitorii.

Dvs păstrați documentul lunar de plata a prețului.
Ce face vânzătorul cu banii, îl privește.