Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declarație primire preț solicitată la vânzarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declarație primire preț solicitată la vânzarea unui imobil cumpărat prin credit ipotecar, achitat în întregime

Bună ziua,

Vă rog să mă lămuriți de ce e necesară declarația de primire a prețului la vânzarea unui apartament cu credit ipotecar, pe care proprietarul l-a achitat în întregime și a cărui ipotecă este radiată din Cartea funciară.

În această situație sunt părinții mei, acum vânzători. Notarul la care au vrut să facă actele de vânzare-cumpărare le-a cerut declarația celui de la care au cumpărat că a primit toți banii, deși din dosarul cu actele și documentele pe care le-au (inclusiv cele de la bancă) reiese clar că nu poate fi vorba de plată fragmentată sau ceva asemănător.

Nu sunt străină de domeniul juridic, (cred că) știu când e nevoie de declarație, dar nu am reușit să găsesc logica acestei cerințe în situația lor. Ipoteca radiată și extrasul de CF liber de sarcini nu sunt suficiente? Nu au cum să mai dea de vânzător, e un apartament găsit printr-o agenție imobiliară.

Mulțumesc.
Emilika40, utilizator
Probabil pentru ca in contractul de vanzare, in ceea ce priveste pretul se mentioneaza ca suma de XXX s-a achitat iar restul de XXX se va achita pana cel mai tarziu la data de XXX, astfel ca nu rezulta de nicaieri ca pretul s-a achitat. Evident, daca nu s-ar fi achitat si daca au trecut mai mult de 3 ani, obligatia s-a prescris. Pe de alta parte, notarii publici au obligatia sa cerceteze toate documentele "in scopul prevenirii litigiilor". Puteti face dovada achitari pretului cu un extras din contul cumparatorilor prin care sa demonstrati ca restul de pret s-a achitat.
Vă referiți la art. 1504 din codul civil?
(2) Debitorul are oricând dreptul să solicite instituției de credit a creditorului o confirmare, în scris, a efectuării plății prin virament. Această confirmare face dovada plății.

Nu știu cine e debitorul în acest caz: părinții mei sau banca? E posibil să fie banca.

Pe de alta parte, notarii publici au obligatia sa cerceteze toate documentele "in scopul prevenirii litigiilor".

Chiar dacă există extrasul CF din care rezultă că e liber de sarcini? Nu vi se pare absurd? De ce ar putea fi considerat notarul responsabil dacă, ulterior vânzării cu asemenea extras, ar apărea de cine știe unde un creditor? Chiar și în ipoteza în care n-ar fi trecut atâta amar de ani (asta apropo de prescripție, cum bine ați punctat).

O să caut eu un notar pentru ei, poate găsesc unul cu gândirea mai elastică.
Mulțumesc.
Debitorii sunt cei obligati la plata pretului, adica parintii dvs. Intr-adevar, ei au dreptul sa ceara confirmarea in scris a platii de la banca la care avea cont deschis vanzatorul, daca respectivul contract s-a incheiat sub imperiul noului cod civil. Dar, cred ca orice notar are gandirea suficient de elastica cat sa accepte ca dovada a platii un extras de cont solicitat pentru contul parintior dvs, care sa ateste ca s-a facut plata catre contul vanzatorului.
Banca era Volksbank, a păpat-o Banca Transilvania :) Am sunat la BT și au zis că încearcă să îi ajute. Să facă o solicitare scrisă etc., nu știu cât ar fi durat până le dădea extrasul însă dacă nu se putea altfel așteptau, n-aveau de ales.

Din fericire am găsit un notar care a înțeles situația și se duc luni cu cumpărătorul. A fost al treilea pe care l-am întrebat.
Poate a contat și că am mers printr-o recomandare a unui prieten de familie care ne știe de multă vreme.
a contat si recomandarea, chiar mult. vorbesc din experienta proprie