Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna seara,

Sunt nascuta 20 Decembrie 1958 si am urmatoarele date insc rise in cartea de munca:
17 ani 3 luni vechime in munca din care
14 ani 6 luni vechime in Gr 2.
Doua perioade de somaj a cite 9 luni fiecare.
Si ar mai fi si 3 ani de facultate (daca mai conteaza).
Intrebarea mea este ce sanse am si cind ma calific pt pensie si daca pot sa aplic mai devreme care sunt conditiile?
Va multumesc
1. In functie de datele prezentate de dvs. puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu Decembrie 2013, respectiv la implinirea varstei de 55 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Decembrie 2016, respectiv la implinirea varstei de 57 ani.
2. In acest an se va modifica legea pensiilor asa ca tineti aproape de noi sa vedeti cum va fi.