avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna seara,

Sunt nascuta 20 Decembrie 1958 si am urmatoarele date insc rise in cartea de munca:
17 ani 3 luni vechime in munca din care
14 ani 6 luni vechime in Gr 2.
Doua perioade de somaj a cite 9 luni fiecare.
Si ar mai fi si 3 ani de facultate (daca mai conteaza).
Intrebarea mea este ce sanse am si cind ma calific pt pensie si daca pot sa aplic mai devreme care sunt conditiile?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:45, 17 Ianuarie 2010
1. In functie de datele prezentate de dvs. puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu Decembrie 2013, respectiv la implinirea varstei de 55 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu Decembrie 2016, respectiv la implinirea varstei de 57 ani.
2. In acest an se va modifica legea pensiilor asa ca tineti aproape de noi sa vedeti cum va fi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand as putea iesi la pensie? mariastg mariastg Sunt nascuta in august 1960,si am vechime 32 de ani,dintre care 16 ani la gradul II.Am trei copii.As dori sa stiu cand as putea iesi la pensie? Va multumesc ... (vezi toată discuția)
Doresc sa ies la pensie anticipata,credeti ca indeplinesc conditiile? giusca valentina giusca valentina M-am nascut pe data de 10 mai 1956. M-am angajat in luna septembrie 1976 si am lucrat efectiv pina in luna septembrie 2009 cind am intrat in somaj( somaj care ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partial niko_a niko_a Sunt nascuta in 1955 mai 25.Lucrez de 31 ani din care 9 ani si 8 luni am gr II. In cazul in care ma pensionez la inplinirea virstei de 55 ani ,deci in 2010 ... (vezi toată discuția)