Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vacanta in strainatate cu familia noua
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vacanta in strainatate cu familia noua

Buna ziua! Am un copil de 12 ani din casnicia anterioara. Relatiile copilului cu tatal biologic sunt tensionate, refuza vehement sa i permita vacante in strainatate cu noi, pe motiv ca poate face asta. Ce se poate face legal?
Multumesc!
Warrior79, utilizator
Va puteți adresa instantei de judecata cu o cerere prin care sa se suplinească acordul tatălui pentru călătorie. Astfel, puteți sa ieșiți din tara în baza hotărârii judecătorești.
Procedura este una rapida, se judeca in regina de urgenta, astfel ca aveți șanse sa plecați chiar în aceasta vacanta de vara.
Contactați un avocat și va îndruma acesta pas cu pas.
Daca aveti timp va puteți judeca.
Nu exista alta cale.
Avocatii va pot rezolva problema.

Ați putea încerca să obțineți custodie exclusivă în viitor.
Lucrurile trebuie însă pregătite de avocat din timp.