avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Va rog sa-mi spuneți, pentru un titlu de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Va rog sa-mi spuneți, pentru un titlu de proprietate ...

Bună ziua,
Va rog sa-mi spuneți,pentru un titlu de proprietate emis in anul 2002 in care sunt inscrisi doi moștenitori,după câți ani intervine UZUCAPIUNEA?
Mentionez că pe unul dintre moștenitori nu l-a interesat moștenirea,eu am platit impozit timp de 20 ani.
Vă mulțumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua
Nu se poate pune problema de uzucapiune in acest caz.
Ati dezbatut succesiunea?
S-a facut iesirea din indiviziune?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara!
Ar trebui să cereți partajul, și, ulterior fiecare își vede de partea lui de teren, și, eventual puteți cere partea dansului referitor la impozitele care au fost plătite de dvs.( pe ultimii 3 ani, nu mai mult, pentru restul a intervenit prescripția)!
In cazul dvs. nu intervine uzucapiunea, altele sunt cazurile în care se poate invoca aceasta!
Dl.avocat,unul dintre moștenitori este tatal meu,terenul a fost de la inceput trecut pe rolul nostru la primarie;celalalt mostenitor nu a platit niciodata impozit si nici nu l-a interesat de mostenire.
Succesiunea pe acest titlu o voi face in aceasta vara.
Daca nu se pune problema de uzucapiune atunci ce trebuie sa fac dupa succesiune si intabulare.
Vă mulțumesc pentru indrumare!

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua
Nu se poate pune problema de uzucapiune in acest caz.
Ati dezbatut succesiunea?
S-a facut iesirea din indiviziune?

Sa faceți partajul cu celalalt coproprietar de pe titlu.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Așa cum v-am precizat, faceți partajul cu celălalt moștenitor, fie la notar, in mod amiabil, daca vă înțelegeți, fie, in caz că nu vă înțelegeți, va adresați instanței de judecată!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune fara acordul partilor. se pune problema in modul urmator ... Fanica_1989 Fanica_1989 Succesiune fara acordul partilor. Se pune problema in modul urmator - 12hectare de teren, pe numele bunicului. Bunicul a avut 3 fete, toate decedate in ... (vezi toată discuția)
Intabulare,iesire din indiviziune dflorian55@yahoo.com dflorian55@yahoo.com Buna seara. In anul 2002 am primit titlu de proprietate pe suprafata de 2ha padure.Mostenitori: 1.Tatal meu(decedat in 1999) 2.O persoana necunoscuta ... (vezi toată discuția)