Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Sunt angajatul unei firme de mobila care ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Sunt angajatul unei firme de mobila care are sediul ...

Buna ziua. Sunt angajatul unei firme de mobila care are sediul in Timisoara , dar are si un showroom in Bucuresti. Showroom-ul din Bucursti se va inchide pentru ca nu mai merg vanzarile si firma vrea sa desfinteze acest showroom . In acest caz , eu pot beneficia de salarii compensatorii? Tin sa mentionez ca sunt angajatul firmei de 1 an si 2 luni . Astept un raspuns . Multumesc.
Mihay1977, utilizator
Aceste salarii sunt prevazute in contractul de munca sau regulament?
Daca nu... nu vad cum puteti beneficia de acestea.
Dar contractul individual de munca nu este la fel pentru toti?
In contractul meu nu se specifica ca asi avea dreptul la salarii compensatorii .
Dar ei pot taia sau adauga cateva puncte din contractul individual de munca.
Eu vreau sa stiu ce spune legea , nu ce spun ei , sau ce au scris ei in contract !
Astept un raspuns mai evaluat . Multumesc.
Mihay1977, utilizator
Acordarea salariilor compensatorii este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.
In lipsa unor astfel de prevederi , angajatorul nu are nicio obligatie in acest sens.
Buna ziua!

Contractele individuale de munca nu sunt la fel pentru toti, ele se pot negocia.
Ei nu pot taia si adauga ce doresc dupa incheierea contractului, pentru ca exemplarele in care a fost incheiat ar fi diferite.

Salariile compensatorii se acorda daca sunt prevazute intr-un act normativ sau daca angajatorul si le-a asumat prin act juridic incheiat, adica prin contractul individual de munca/ regulament/ contractul colectiv de munca.
C.i.m. pot fi modificate unilateral de un angajator ...