Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua. Am o prietena care acum câțiva ani a fost ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua. Am o prietena care acum câțiva ani a fost abuzată ...

Buna ziua.
Am o prietena care acum câțiva ani a fost abuzată sexual timp de 6 luni de fratele iei in Germania.(ei sunt romani, iar fratele era stabilit in Germania).
Atunci nu a zis nimic la nimeni, iar acuma vrea sa il dea in judecată, sa plătească pentru incest.
Se mai poate face ceva dupa atata timp?
Elena Andreea, administrator
Sa discute cu un av pt .vedea daca cumva infractiunea nu este prescrisa.
Adica ce inseamna infracțiunea nu este prescrisa?
Adica ar dorii sa stie daca se mai poate face ceva si ce anume unde sa, se duca pentru ca ea e acolo in Germania si nu stie cum sa procedeze.
Exista infractiuni care se prescriu, adica pentru care dupa o anumita perioada de timp (depinde de la infractiune la infractiune) autorul nu mai poate fi tras la raspundere.
Plangerea se face la politie, in principiu. Insa trebuie consultat un avocat din Germania in prealabil, Oricum e nevoie sa fie asistata de un avocat intr-o procedura penala.
Dap si nici atunci nu e sigur ca ea va castiga procesul.