Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... - nu s-au cerut și nu s-au pus în discuție la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

- nu s-au cerut și nu s-au pus în discuție la proces Bună ...

- nu s-au cerut și nu s-au pus în discuție la proces

Bună dimineața !

Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns cu privire la următoarea situație :
- în hotărârea judecătorească s-a spus că s-au admis pârâtului cheltuielile de judecată
Dar pârâtul nu a cerut în prin Întâmpinare și prin nici o altă cerere scrisă, ca să i se acorde cheltuieli de judecată.
- judecătorul nu a pus în discuție niciodată faptul că pârâtul a cerut cheltuieli de judecată.
- în hotărâre se spune că au avut loc dezbaterile, apoi se spune că avocatul pârâtului a depus dovezi pentru cheltuieli de judecată.

Vă rugăm să ne spuneți :
- dacă în cazul prezentat mai sus, instanța trebuia să îi acorde pârâtului cheltuieli de judecată?
- instanţa i-a acordat pârâtului și un onorariu de avocat foarte mare de 7300 lei, dar și cheltuieli ( cazare +transport) pentru pârâtul care nu s-a prezentat la un termen de judecată
- dacă reclamantul va ataca în apel faptul că instanţa i-a acordat pârâtului asemenea cheltuieli, ce se va întâmpla? Instanţa va corecta? Va respinge cheltuielile pârâtului privind cazarea și transportul? Va reduce onorariul de avocat?
- dacă nu s-au pus în discuție cheltuielile, la apel se va putea spune că reclamantul nu a cunoscut aceste lucruri și că a fost lipsit de apărare și că nu s-a putut apară și că de aceea judecătorul nu a redus cheltuielile de judecată?

Buna ziua,
conform art. 453 cod procedura civila: "partea care pierde procesul va fi obligata la cererea partii sa plateasca acesteia cheltuieli de judecata"
Daca, in cazul dvs. paratul a avut avocat, atunci , aceste cheltuieli se refera la cazare+transport al avocatului, chiar daca paratul nu a fost prezent.
Greu de presupus ca in apel puteti obtine reducerea acestora, mai ales, daca sunt dovedite.
Judecatorul nu este obligat sa le reduca.
Dar... incercati.
Vă rog frumos să mă mai lămuriți cu privire la faptul
-dacă cheltuielile trebuie să fie cerute doar prin cerere scrisă ?
Vă rog, dacă puteți să îmi mai spuneți :

1.
- cheltuielile de judecată se pot cere doar prin cerere scrisă ?
Sau
- se pot cere și verbal ?

2.
- în onorariul de avocat intră și cazarea și transportul ?
Sau
- pârâtul trebuie să plătească separat cazarea și transportul pentru avocat?

3.
- în cheltuielile de judecată intră și masa avocatului și a pârâtului - din ziua când a fost termenul de judecată ?
Masa poate fi o cheltuială de judecată?

4.
- dacă pârâtul este reprezentat de avocat, mai este necesară sau obligatorie și prezența pârâtului la proces, la toate termenele de judecată?
- judecătorul ii va mai pune întrebări pârâtului? sau
va discuta doar cu avocatul pârâtului ?

5.
- odată ce pârâtul este reprezentat de avocat, pârâtul mai poate cere drept cheltuieli de judecată și cazarea și transportul pentru pârât ?
oanaportar, utilizator
Cheltuieli de judecată pot fi și costul mesei pentru avocat și pentru pârât ?

... pentru că în Factura cazării sunt 2 persoane, dar costul cazării diferă deh la un termen la alt termen...