Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tocmai am primit sentința (pe fond) într-un proces ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tocmai am primit sentința (pe fond) într-un proces de succesiune ...

Tocmai am primit sentința (pe fond) într-un proces de succesiune și nu sunt mulțumit.
Am fost chemat în instanță de fratele meu, după decesul părinților.
Masa succesorală este alcătuită dintr-un imobil și 1 Ha teren agricol.
Fratele meu a solicitat ca ambele să-i fie atribuite lui.
Eu am solicitat ca eu să primesc terenul iar fratele casa.
Instanța a hotărât ca ambele să fie atribuite lui și a calculat o sultă în compensație pentru mine.

Eu nu sunt mulțumit.
Aș dori să aflu părerea unor avocați de aici de pe forum dacă se merită să fac apel, dacă există lege care ar putea fi invocată ca să primesc și eu o parte din moștenire în natură.

La proces nu a fost nimic spectaculos, avocatul fratelui meu a invocat faptul că acesta locuiește în imobilul respectiv și că acesta a îngrijit imobilul și terenul după decesul părinților. Avocatul meu nu sa opus atribuirii imobilului însă a precizat că și eu doresc să fiu despăgubit în natură, respectiv terenul.
Formulați apel. Instanța a atribuit in natura fratelui dumneavoastră fiindcă avocatul dumneavoastră nu s a opus. Solicitați efectuarea unei expertize pt stabilirea loturilor și solicitați atribuirea unui lot in favoarea dumneavoastră.
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
Teoretic situatia se poate schimba in apel.mergeti cu actele la un avocat pt o a doua opinie