avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Raportare la ANAF persoane care plătesc cash la ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Raportare la ANAF persoane care plătesc cash la livrare prin curier

Buna ziua. Din luna mai firmele de curierat sunt obliligate să raporteze la ANAF persoanele care plătesc cash la livrare si pe cei vare vand diverse produse online(pe olx.ro de exemplu), pentru a i obliga sa plateasca impozit pe profit si pentru a reduce evaziunea fiscala. Acum daca eu vand din cand in cand online, pe olx.ro, diverse produse personale, voi fi luat la puricat de ANAF? pt ca prejudiciez statul pt ca platesc impozit pe profit in urma vanzarii telefonului meu mobil, sau a anvelopelor mele de masina?
Ultima modificare: Joi, 23 Iunie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: giocont , utilizator 18:12, 7 Mai 2023
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca vindeti un telefon sau alt bun din patrimoniul personal nu va ia nimeni la puricat . Dar daca vindeti cu caracter continuu e o problema , mai ales daca incasati cash prin curier.
Multumesc!
Buna ziua!
In OUG 67/2022 se mentioneaza ca se va raporta " contravaloarea bunului care face obiectul trimiterii postale inregistrate”.
Daca aceasta contravaloare este ZERO, atunci se mai face raportarea?
Multumesc!
Buna ziua!
In OUG 67/2022 se mentioneaza ca se va raporta " contravaloarea bunului care face obiectul trimiterii postale inregistrate”.
Daca aceasta contravaloare este ZERO, atunci se mai face raportarea?
Multumesc!
Buna ziua!
In OUG 67/2022 se mentioneaza ca se va raporta " contravaloarea bunului care face obiectul trimiterii postale inregistrate”.
Daca aceasta contravaloare este ZERO, atunci se mai face raportarea?
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa de marcat szasza szasza Buna ziua Ma lamuriti va rog daca am nevoie de casa de marcat, codul caen este 4791, vand produse online, trimit produsul prin posta sau curier , banii vin ... (vezi toată discuția)
Pentru un site similar cu olx.ro, unde utilizatorii pot plăti opțional pentru promovarea anunțului, trebuie casă de marcat și emis bon fiscal? workwork workwork Buna ziua, Am o intrebare la care am primit raspunsuri diferite de la diversi contabili. De aceea am recurs la a posta pe acest forum. Pentru un site ... (vezi toată discuția)
2 nelamuriri Victorius Victorius Buna seara Doresc sa infiintez o firma cu activitate principala 4791 (magazin online) si cu cateva activitati secundare. Voi livra produsele comandate pe ... (vezi toată discuția)