Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Raportare la ANAF persoane care plătesc cash la ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Raportare la ANAF persoane care plătesc cash la livrare prin curier

Buna ziua. Din luna mai firmele de curierat sunt obliligate să raporteze la ANAF persoanele care plătesc cash la livrare si pe cei vare vand diverse produse online(pe olx.ro de exemplu), pentru a i obliga sa plateasca impozit pe profit si pentru a reduce evaziunea fiscala. Acum daca eu vand din cand in cand online, pe olx.ro, diverse produse personale, voi fi luat la puricat de ANAF? pt ca prejudiciez statul pt ca platesc impozit pe profit in urma vanzarii telefonului meu mobil, sau a anvelopelor mele de masina?
george-neagu, moderator
daca vindeti un telefon sau alt bun din patrimoniul personal nu va ia nimeni la puricat . Dar daca vindeti cu caracter continuu e o problema , mai ales daca incasati cash prin curier.
Multumesc!
Buna ziua!
In OUG 67/2022 se mentioneaza ca se va raporta " contravaloarea bunului care face obiectul trimiterii postale inregistrate”.
Daca aceasta contravaloare este ZERO, atunci se mai face raportarea?
Multumesc!
Buna ziua!
In OUG 67/2022 se mentioneaza ca se va raporta " contravaloarea bunului care face obiectul trimiterii postale inregistrate”.
Daca aceasta contravaloare este ZERO, atunci se mai face raportarea?
Multumesc!
Buna ziua!
In OUG 67/2022 se mentioneaza ca se va raporta " contravaloarea bunului care face obiectul trimiterii postale inregistrate”.
Daca aceasta contravaloare este ZERO, atunci se mai face raportarea?
Multumesc!