Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintare loc de munca - Urgent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintare loc de munca - Urgent

Lucrez la o companie care a modificat CIM-ul, adaugand clauze care sunt contrare Codului Muncii.
Intrucat nu am fost de acord cu semnarea noului contract in forma propusa de companie, iar compania nu a acceptat nici un fel de negocieri, am primit o decizie de desfiintare a postului pe care il ocup.
Cum pot sa contest aceasta decizie, in ce masura ea sa fie anulata sau ce implicatii ar putea avea o astfel de contestatie?
Va rog sa imi dati orice sugestii. Multumesc
#-oPoti incepe prin medierea conflictului de munca prevazut de Legea nr. 168/1999 daca conveniti printr-un proces-verbal semnat sa inceapa medierea, in termen de 48 de ore fiecare parte va propune o lista de candidati din lista de mediatori numiti de ministrul muncii, solidaritatii sociale si familiei la nivelul judetului unde are sediul unitatea in care s-a declansat conflictul de interese. In situatia in care dupa prima intalnire nu veti reusi sa stabiliti un mediator de comun acord, procedura de mediere inceteaza, trecandu-se la urmatoarea etapa prevazuta de lege.In cazul in care s-a numit un mediator de comun acord, etapele medierii vor fi urmatoarele:
a) partile implicate sunt obligate ca in termen de 48 de ore de la numirea mediatorului sa puna la dispozitia acestuia datele necesare; daca mediatorul are nelamuriri, acesta poate cere partilor, in maximum 72 de ore de la primirea actelor, relatii scrise cu privire la revendicarile formulate, la actele depuse sau intocmite in timpul concilierii, precum si la rezultatele acesteia;
b) in maximum 8 zile de la numire, mediatorul este obligat sa convoace ambele parti implicate; partile implicate vor avea un numar egal de reprezentanti la mediere, de regula acelasi numar ca si la conciliere, si aceleasi persoane, daca este posibil;
c) la fiecare intalnire se va incheia un proces-verbal care va fi semnat de mediator si de partile aflate in conflict;
d) medierea nu poate dura mai mult de 30 de zile de la data la care mediatorul a fost numit si a acceptat medierea; in caz contrar, medierea inceteaza si se trece la urmatoarea etapa legala de solutionare a conflictului. Daca este asa cum susti ai toate sansele! Numai ca daca vei cistiga nu vei avea zile bune cu patronul.....sau sar putea sa capeti mai mult respect! Oricum sfatul meu este sa nu renunti, lupta pana la capat.

Multumesc pentru raspuns. Mai am 2 intrebari

1. In cazul in care medierea nu se solutioneaza cu un rezultat "pozitiv", urmatoarea etapa este cea de contestatie a deciziei la Tribunal? Daca la Tribunal se accepta din diverse motive decizia de desfiintare, desi exista dovezi ale ilegalitatii acestei decizii, cheltuielile de judecata vor fi suportate de catre cine? (presupunand ca este angajat un avocat care sa pledeze in acest caz)

2. Imi puteti recomanda un avocat pledant care sa ma reprezinte in acest litigiu de munca?
Decizia mi-a fost deja inmanata, deci este foarte urgent pentru mine sa merg mai departe.

Multumesc

Imi cer scuze, nu am precizat orasul.

Bucuresti
ai 30 de zile la dispozitie sa contesti decizia de concediere. lasa povestile cu "medierea" ca e doar timp pierdut si nu inseamna nimic. adica. termenul de 30 de zile curge de la data la care ti s-a comunicat decizia.

ca sa ai o sansa in proces (nu exista taxe de timbru, te costa doar avocatul) trebuie sa poti demonstra ca desfiintarea postului tau s-a facut abuziv, fara o cauza reala si serioasa. poti incerca sa aduci dovezi din care sa rezulte ca altcineva a preluat atributiile tale, ca au angajat pe altcineva pe postul tau, chiar daca l-au redenumit sau cosmetizat nitel - sfera atributiilor conteaza. de martori nu stiu daca poti face rost, e destul de greu de crezut ca vreunul dintre colegii tai isi aprinde paie in cap, sa vina martor la proces impotriva companiei.

mult succes oricum, insa tine seama ca si daca ai cistiga, nu cred ca ai vrea sa te mai intorci acolo - cita vreme e clar ca nu esti dorit. un motiv mai bun data viitoare fi sigur ca vor gasi. pina la urma e doar o chestiune de bani, ca pina se termina procesul te prinde anul, cel mai probabil, iar daca cistigi vor trebui sa iti plateasca salarilul la zi plus rata inflatiei.
ai 30 de zile la dispozitie sa contesti decizia de concediere. lasa povestile cu "medierea" ca e doar timp pierdut si nu inseamna nimic. adica. termenul de 30 de zile curge de la data la care ti s-a comunicat decizia.

ca sa ai o sansa in proces (nu exista taxe de timbru, te costa doar avocatul) trebuie sa poti demonstra ca desfiintarea postului tau s-a facut abuziv, fara o cauza reala si serioasa. poti incerca sa aduci dovezi din care sa rezulte ca altcineva a preluat atributiile tale, ca au angajat pe altcineva pe postul tau, chiar daca l-au redenumit sau cosmetizat nitel - sfera atributiilor conteaza. de martori nu stiu daca poti face rost, e destul de greu de crezut ca vreunul dintre colegii tai isi aprinde paie in cap, sa vina martor la proces impotriva companiei.

mult succes oricum, insa tine seama ca si daca ai cistiga, nu cred ca ai vrea sa te mai intorci acolo - cita vreme e clar ca nu esti dorit. un motiv mai bun data viitoare fi sigur ca vor gasi. pina la urma e doar o chestiune de bani, ca pina se termina procesul te prinde anul, cel mai probabil, iar daca cistigi vor trebui sa iti plateasca salarilul la zi plus rata inflatiei.