Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Fratele nostru mai mare a decedat anul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Fratele nostru mai mare a decedat anul acesta si nu ...

Buna ziua! Fratele nostru mai mare a decedat anul acesta si nu a avut copii, acum cumnata noastra cere sa facem succesiunea. Noi suntem trei frati si mama care trebuie sa mergem la succesiune. Va rog sa ne spuneti cum trebuie sa procedam si care sunt pasii ce trebuie urmati. Ce drepturi avem noi (mostenitorii din partea fratelui decedat) si ce drepturi are sotia fratelui decedat. Multumesc!
Soția 4/12, mama 2/12, fratii 6/12.
Aceste cote se pot modifica, în funcție de pretențiile fiecăruia la succesiune. Dacă accepta sau renunță
Mulțumesc raluk0207! As mai vrea o lămurire...dacă unul din frati are 2 copii, ceilalți neavând copii, se modifică ceva din procente? sau copii ( nepoții persoanei decedate) intră la partea de moștenire a tatălui (fratele persoanei decedate) Mulțumesc frumos!

raluk0207 a scris:

Soția 4/12, mama 2/12, fratii 6/12.
Aceste cote se pot modifica, în funcție de pretențiile fiecăruia la succesiune. Dacă accepta sau renunță

Nickolas N, utilizator
Dacă toți frații sunt în viață, ei mostenesc.
Dacă unul dintre frati a decedat înaintea celui despre care vorbim, la succesiune vin ceilalți frati în viața și nepotii de la fratele predecedat (care vor culege în mod egal cota tatălui lor)
Mulțumesc frumos pentru răspunsuri!
O Duminică frumoasă vă doresc!

raluk0207 a scris:

Dacă toți frații sunt în viață, ei mostenesc.
Dacă unul dintre frati a decedat înaintea celui despre care vorbim, la succesiune vin ceilalți frati în viața și nepotii de la fratele predecedat (care vor culege în mod egal cota tatălui lor)

Mulțumesc, la fel!